Veda

Novo identifikovaný vírus Langya henipavirus infikoval 35 ľudí v Číne

Nový vírus, ktorý sa rozšíril v Číne, ochorel takmer tri desiatky ľudí – vedci varujú, že je príliš skoro povedať, či je smrteľný alebo sa šíri na ľudí.

Zdá sa, že vírus Langya henipavirus – alebo levi – vyskočil zo zvierat v niektorých častiach Číny takmer o tri roky neskôr Tam začala pandémia koronavírusu,

Patrí do rodiny vírusov, o ktorých je známe, že infikujú ľudí a spôsobujú smrteľné choroby, napísal čínsky tím medzinárodných vedcov v recenzovanej štúdii. Štúdia v New England Journal of Medicine,

Patrí sem aj vírus Nipah, ktorý sa prenáša z ošípaných a zabíja 75 % nakazených, Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie,

Zatiaľ sa však žiadny z 35 potvrdených prípadov LYV zistených v provinciách Shandong a Henan neukázal ako smrteľný.

Z týchto prípadov sa zistilo, že asi 26 malo iba LayV, nie iné choroby – a všetci mali horúčku, polovica z nich mala aj únavu a kašeľ.

Nový Langya henipavírus alebo Levi je veľmi podobný vírusu Nipah, ktorý zabíja až 75 % nakazených.
Getty Images/iStockPhoto

Vyskytli sa aj ďalšie „abnormality“, pričom u viac ako polovice – 54 % – sa vyvinula leukopénia, pokles počtu bielych krviniek bojujúcich proti chorobe v krvi. Viac ako tretina mala tiež zhoršenú funkciu pečene a 8 % tiež zaznamenalo pokles funkcie obličiek.

Po testovaní 25 druhov voľne žijúcich zvierat v okolitých oblastiach ho vedci našli v 27 % testovaných skrutiek, čo naznačuje, že malé chlpaté cicavce podobné krtkom „môžu byť prirodzeným rezervoárom LeV,“ napísali vedci.

Vedci varujú, že už predtým bolo známe, že rovnaká rodina vírusov sa šíri medzi ľuďmi – ale nie je dostatok prípadov LayV na „určenie stavu prenosu z človeka na človeka“.

ľudia kráčajúci v meste Peking
V Číne ochoreli na LayV asi tri desiatky ľudí.
iStock/Getty Images

„Medzi pacientmi nebol žiadny blízky kontakt ani všeobecná expozícia, čo naznačuje, že infekcia môže byť v ľudskej populácii sporadická,“ optimisticky uviedla štúdia.

READ  Náš Mesiac sa od Zeme vzďaľuje už 2,5 miliardy rokov

„Kontaktné sledovanie 9 pacientov s 15 blízkymi rodinnými príslušníkmi nepreukázalo žiadny blízky kontaktný prenos LAV, ale naša veľkosť vzorky bola veľmi malá,“ zdôrazňuje správa.

Sú medzi nimi aj taiwanské Centrá pre kontrolu chorôb (CDC). plnú pozornosť Pokiaľ ide o šírenie vírusu, uviedol kanál NewsAsia.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close