Veda

Nový dinosaurus úzko súvisí s tyrannosaurovým rexom objaveným v Anglicku

Vedci objavili to, čo považujú za nový druh dinosaura theropod – čo z neho robí blízkeho príbuzného Tyrannosaurus rex. Skupina vedcov uviedla, že nedávno odhalili vzácne kosti vo Veľkej Británii, ktoré sa zdajú byť spojené s ikonickým druhom.

Paleontológovia na University of Southampton uviedli, že nedávno analyzovali štyri kosti na ostrove Wight pri južnom pobreží pevniny v Anglicku. Kosti pochádzajú z krku, chrbta a chvosta nového dinosaura, pomenovaného Vectaerovenator inopinatus.

Vectaerovenator inopinatus, o ktorom sa predpokladá, že dorástol na asi 13 stôp dlhý, potuloval Zem počas kriedového obdobia, asi pred 115 miliónmi rokov. Vedci sa domnievajú, že ide o terapeuta, skupinu mäsožravých dinosaurov, ktorí zvyčajne chodili na dvoch nohách namiesto štyroch.

umelcov-dojem-credit-Trudie-wilson-jpg-sia-jpg-fit-to-šírka-inline.jpg
Umelecký dojem z posledných momentov dinosaura.

Trudie Wilson


Dinosaurus bol pomenovaný pre veľké vzdušné priestory v niektorých jeho kostiach – znak, ktorý vedcom pomohol pripojiť sa k terapeutom. „Vzduchové vaky“, ktoré sa vyskytujú aj u súčasných vtákov, boli rozšírením pľúc zvierat, ktoré pravdepodobne pomohli pri dýchaní, zatiaľ čo kostra bola ľahšia.

“Boli sme prekvapení tým, aké duté bolo toto zviera – je preliate vzduchovými priestormi,” uviedol v tlačovej správe hlavný autor Chris Barker, doktorand univerzity. „Časti jeho kostry museli byť dosť chúlostivé.“

Vedci tvrdia, že všetky zistené fosílie budú pravdepodobne pochádzať z rovnakého jedinca patriaceho do predtým neznámeho rodu dinosaurov. Tento objav nazvali „vzácnym nálezom“.

„Záznam o dinosauroch z polovice kriedy v Európe nie je až taký veľký, takže bolo skutočne vzrušujúce vedieť lepšie pochopiť rozmanitosť dinosaurov od tejto doby,“ uviedol Barker.

silueta na úverové darren-Naish-jpg-sia-jpg-fit-to-šírka-inline.jpg
Silueta ukazujúca polohy kostí.

Darren Naish


Univerzita uviedla, že kosti objavili v roku 2019 jednotlivci a rodiny, z ktorých všetci venovali svoje nálezy neďalekému dinosaurskému múzeu.

„Radosť z nájdenia kostí, ktoré sme objavili, bola úplne fantastická,“ povedal univerzite Robin Ward, amatérsky lovec fosílií, ktorý našiel jednu z fosílií. „Myslel som, že sú zvláštne, a tak si ich vzali so sebou, keď sme navštívili Múzeum ostrova Dinosaur. Okamžite vedeli, že to bolo niečo vzácne, a spýtali sa nás, či by sme ich mohli dať múzeu na úplné preskúmanie.“

„Vyzeralo to inak ako stavce morských plazov, s ktorými som sa v minulosti stretol,“ povedal univerzite James Lockyer, ktorý našiel ďalšiu fosíliu. „Hľadal som miesto v Shanklin a bolo mi povedané a čítal som, že tam veľa nenájdem. Vždy sa však starám o to, aby som prehľadal iné oblasti a pri tejto príležitosti sa to vyplatilo.“

Nové fosílie sa zobrazia v múzeu Dinosaur Isle Museum v Sandown na ostrove White, ktoré je známe ako jedno z najlepších miest v Európe, kde nájdete zvyšky dinosaurov. Zistenia výskumníkov budú uverejnené v časopise Papers v paleontológii.


Nový druh dinosaura objavený na ostrove Wight – University of Southampton. podľa
UoS News Desk na
Ty trúbka

READ  Misia astronauta NASA-SpaceX má byť spustená „najskôr“ v novembri

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close