hospodárstvo

Nový meteorologický vývoj bude mať zásadný vplyv na celkovú úrodu

Jarná práca sa začala tento rok asi dva týždne pred obvyklým začiatkom.

Sucho zasiahlo nielen obilniny, olejnaté semená, korene a iné plodiny pestované na ornej pôde, ale aj trvalé krmoviny a trvalé trávne porasty. Za TASR to vyhlásil Matej Korpáš zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

„Zlá situácia nám potvrdzujú najmä poľnohospodári z Oravy, Liptova alebo Považia. Nízky výnos pastvín na pastvinách vytvára pre poľnohospodárov ďalšiu prácu pri presúvaní zvierat na pasenie a spotrebu energie. zvýšená, ale aj nižšia produktivita pasených zvierat. Celková úroda bude preto výrazne ovplyvnená pokračujúcim vývojom počasia, “uviedol.

Poznamenal, že jarná práca sa začala tento rok asi dva týždne pred obvyklým začiatkom. Dvojtýždňová zmena sa netýkala iba plání, ale prakticky celého územia Slovenska. V niektorých okresoch poľnohospodári navštívili polia v polovici februára.

Poznamenal, že v zime tento rok priniesol málo snehu, čo tiež znamená minimálnu zimnú vlhkosť pre rozvoj vegetácie skoro na jar. Poľnohospodári sa preto od začiatku snažili čo najlepšie využiť jarnú vlhkosť. Suché počasie od 12. do 17. týždňa umožnilo prípravu pred zasiatím a zasiatím jarných plodín, ale chlad a vietor komplikovali a v niektorých prípadoch znemožnili ošetrenie porastov.

Podľa Korpáša sa pestovatelia ovocia a zeleniny pokúsili ochrániť nasledujúcu plodinu pred mrzlinami. Nakoniec investovali viac ako milión eur do ochrany pred mrazom, stále však vykazujú značné škody. Bez použitia protimrazovej ochrany by však boli oveľa vyššie.

Dodal, že vo väčšine oblastí bol 18. týždeň akútny nedostatok vlhkosti. V 18. a 19. týždni došlo k čiastočnému zlepšeniu sucha na severovýchode. Vo väčšine regiónov sa situácia vôbec nezlepšila, na juhozápade av niektorých častiach stredného Slovenska sa zhoršila. „V priebehu 21. týždňa bola ukončená jarná sejba vo všetkých regiónoch Slovenska,“ uzavrel Korpáš.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close