Ekonomika

Nový reaktor v jadrovej elektrárni Mosovs dosahuje ďalší míľnik

Po tom, čo slovenský jadrový regulátor upraví províziu, plánuje operátor na jeseň tohto roku nakladať jadrové palivo.

Po viac ako 12 rokoch výstavby je tretí blok moshovskej atómovej elektrárne pripravený na uvedenie do prevádzky a doplnenie paliva. Vo štvrtok 13. mája udelila Slovenská regulačná komisia pre atómovú energiu (ÚJD) licenciu na vydanie objednávky. Jeho operátor, výrobca energie Český Electron (SE) reagoval, že má v úmysle naplniť reaktor jadrovým palivom do jesene tohto roku.

„Konečne je to tu,“ uviedol minister hospodárstva Richard Sulak s odvolaním sa na spravodajca TASR, ktorý vyjadril nádej, že sa tam umiestni aj štvrtý blok slovenskej vládnej jadrovej elektrárne, taliansky Enl a česká skupina EPH. V súčasnom volebnom období, t. J. Do roku 2024.

Súvisiaci článokDokončenie projektu Moschov: Zdvojnásobenie rozpočtu a niekoľko oneskorení čítaj viac

Z technického hľadiska je jadrový reaktor pripravený zvládnuť udalosti nad rámec projektových udalostí a je nainštalované všetko potrebné vybavenie. Peter Uhrak, generálny riaditeľ odboru bezpečnostných a inšpekčných operácií ÚJD, vo štvrtok uviedol, že personál a dokumenty sú pripravené.

„Po veľmi podrobných kontrolách môžeme konštatovať, že zariadenie je pripravené na prevádzku a môžeme mu s čistým svedomím umožniť prevádzku.“, Uviedol Uhrook.

14. mája 2021 o 15:56 | Zostavené zamestnancami publika

READ  Moon zdôrazňuje návštevu pápeža v Pchjongjangu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close