hospodárstvo

O prácu pastierov na východnom Slovensku nie je záujem

Rozsiahle poľnohospodárstvo na východnom Slovensku v posledných rokoch čelilo viacerým problémom.

Ako uviedla riaditeľka Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Humennom Jana Špuntová, dôvodom nie je len sucho, ale aj nedostatok záujmu o prácu v živočíšnej výrobe.

“Nie je nikto, kto by sa pasú, do mlieka, nemá zmysel pracovať v živočíšnej výrobe,” uviedla a dodala, že práca v stajni nie je zaujímavá ani pre dlhodobo nezamestnaní.

„Skôr než tráviť čas so zvieratami, vonku, za všetkých poveternostných podmienok, radšej zostávajú doma v dávkach,“ uviedla. Ďalším problémom tradičného poľnohospodárstva je, pretrvávajúce sucho.

„V predchádzajúcich rokoch bol dobytok odvedený na pastvinu v apríli, teraz, keď sa vyskytne sucho, sa v tomto období už nič nedá spasiť. Nárast hmotnosti je malý vďaka nedostatok vlhkosti od minulého roka. Májové zrážky ju nezachránia a v noci je stále zima, “dodala a dodala, že problémom pasenia je nedostatok vody, ktorá z vody zmizla. malé prírodné zdroje.

Ako však uvádza Špuntová, prírodné prostredie v okresoch Humenné, Snina a Medzilaborce je veľmi vhodné pre extenzívny spôsob chovu, pri ktorom sa kŕmia zeleným krmivom a pasienkami od jari do jesene. ,

„V porovnaní s inými regiónmi Slovenska tu máme veľmi málo ornej pôdy, veľké percento z celkovej rozlohy tvoria lesy a tiež lúky a pasienky. Vysoké percento krmovín na orná pôda, “zdôraznila, že pasenie nie je len najlacnejším spôsobom kŕmenia zvierat a hospodárenia s pôdou, ale je to aj najekologickejšie hospodárenie s pôdou. prostredie.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close