najnovšie správy

Občianske právo doteraz zbavilo 3 324 osôb slovenských pasov

Občianske právo doteraz zbavilo 3 324 osôb slovenského pasu (od 17. júla 2010 do 12. mája 2020).

Najčastejšie prišli o slovenskú národnosť prijatím nemeckých občanov (776). Vyplýva to zo štatistík Ministerstva vnútra SR.

Ľudia, ktorí prijali českú (764), rakúsku (506), britskú (374), americkú (170), maďarskú (129), švajčiarsku (93), austrálsku (75), nórsku (73) národnosť, stratili tiež Slovenský pas, írsky (57), holandský (56), kanadský (53), belgický (43), taliansky (35), švédsky (32), fínsky (19), francúzsky (18), luxemburský (16), dánsky ( desať), ruština (päť), čínština, Nový Zéland a poľština (každý po troch), islandský, ukrajinský a španielsky (každý po dvoch), izraelský, srbský, slovinský, chorvátsky a singapurský (každý po jednom).

Slovenský pas sa stráca ľuďom na základe zákona o občianstve, ktorý bol prijatý prvou vládou Roberta Fica (Smer-SD). Bývalá firma v roku 2010 právne reagovala na maďarské právo, ktoré od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva maďarským Maďarom.

Podľa súčasného zákona strácajú slovenské pasy tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu. Od prijatia zákona sa vykonalo niekoľko pokusov o zmiernenie tohto právneho štandardu, ale žiadny nebol úspešný. Súčasnú právnu normu skúma aj Ústavný súd Slovenskej republiky, ktorý nemôže povedať, či je protiústavný alebo nie.

Vláda chce zmenu

Súčasná vláda Igora Matoviča (OĽaNO) sa zaviazala vyhlásiť program, ktorý umožní slovenským občanom, ktorí dlhodobo žijú na území iného štátu, získať štátnu príslušnosť tohto štátu bez toho, aby stratili slovenskú štátnu príslušnosť. Kabinet sa chce zaoberať aj situáciou ľudí, ktorí prišli o slovenskú štátnu príslušnosť, aby sa im mohla vrátiť na základe štandardných európskych zásad získavania štátnej príslušnosti. Ministerstvo vnútra zatiaľ neuviedlo, či došlo k zmene právnych predpisov.

„Budeme viesť odborné diskusie o ďalších krokoch s cieľom čo najefektívnejšie zmeniť zákon a uľahčiť život občanom,“ informovala tlačová služba Úradu ministra vnútra TASR.

Od februára 2015 z osobitných dôvodov nadobudli účinnosť nariadenia ministerstva o udeľovaní občianstva Slovenskej republiky. Umožňuje uchádzať sa oň bývalí občania Slovenskej republiky, ktorí po 1. januári 1993 stratili slovenskú národnosť. Pri rozhodovaní o žiadosti sa zohľadňujú aj skutočnosti, ktoré viedli k strate slovenskej štátnej príslušnosti, spôsob a podmienky, za ktorých žiadateľ získal cudzí pas.

#SpajaNasZodpovednost
Vaša podpora v týchto mimoriadne ťažkých časoch nám pomôže prekonať a zabezpečiť pandémiu
distribúcia nezávislého obsahu.

Môžete nás podporiť sumou od 0,99 €. Ďakujeme Vám

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close