Hlavné správy

Občianstvo občanov: Gambit Slovenska – Maďarsko dnes

Slovensko v poslednom čase čelí sérii politických kríz: krajinu najskôr postihla katastrofická tretia vlna Covit-19 a minister zdravotníctva rezignoval na udržanie vládnucej koalície pri moci, predovšetkým však znovu bodal sršne slovenských vládcov. dvojité občianstvo. A nezabúdajme, že slovenský predseda vlády nadviazal diplomatickú komunikáciu s Ukrajinou a žartoval o dodávkach ukrajinského Zakaria do Ruska výmenou za vývoz vakcíny Spotnik V.

V otázke dvojitého občianstva ide o veľmi dôležitý vývoj, pretože vláda SR v súčasnosti navrhuje občianske právne predpisy na urovnanie 3000 a viac prípadov, v ktorých je slovenské občianstvo odňaté niektorým osobám, ktoré získali iné občianstvo. Väčšina z týchto osôb sú občanmi Českej republiky, ale existuje viac ako 100 osôb, ktoré stratili slovenské občianstvo v dôsledku prijatia Maďara.

Je samozrejmé, že toto je dôležitá téma pre Maďarov na Slovensku a pre maďarskú vládu. Štátny tajomník slovenského ministerstva zahraničia Martin Klaus sa však rozhodol okoreniť naznačením, že Maďari žijúci na Slovensku, ktorí sú maďarskými občanmi, sú pre krajinu bezpečnostným rizikom. Skupina slovenských maďarských politikov, vládny poslanec za ozón Martin Klaus vydal vyhlásenie, v ktorom uviedol, že sa ospravedlnil za svoju žiadosť vrátane Kierkegaarda. Klaus sa ospravedlnil, hoci polovičato a okružne.

Súvisiaci článok

FM vysielanie na Slovensku Sizzarda: „Nebojte sa dvojitého občianstva“

Po stredajších rokovaniach v Revkomare (Komorno) maďarský minister zahraničia Peter Sigsarde vyjadril presvedčenie, že otázka dvojitého občianstva na Slovensku sa v budúcnosti vyrieši. Sizzarde rokoval s miestnym starostom a členom výboru Strany maďarskej komunity na Slovensku Bélou Kessekom a členom Giorgim Kymesim. […]Nasleduj kroky

Prečo je dvojité občianstvo dôležitou otázkou pre Slovákov a Maďarov? Príbeh dvojitého občianstva Slovensko je zaujímavý, od roku 1997 do roku 2010 krajina umožňovala a povzbudzovala obyvateľov Slovenska, ktorí žijú ako národnostná menšina v iných európskych krajinách, k prijatiu slovenského občianstva. Napríklad Slováci sú druhou najväčšou menšinou vo vojvodinskom regióne Srbska, druhou sú len Maďari. Do roku 2010 získalo občianstvo týmto spôsobom viac ako 30 000 Slovákov žijúcich mimo Slovenska. Okrem náhleho zvratu tejto politiky v roku 2010 vláda vedená Figom rýchlo ukončila politiku dvojitého občianstva na Slovensku. To bolo v súlade s rozhodnutím nastupujúcej maďarskej vlády umožniť Maďarom žijúcim v zahraničí požiadať o občianstvo s jasným dôrazom na maďarskú národnostnú menšinu v okolitých krajinách. Rozhodnutie slovenskej vlády ukončiť politiku dvojitého občianstva bolo nepochybne reakciou na rozhodnutie maďarskej vlády prijať dvojité občianstvo.

Toto je jasný prejav pokrytectva Slovenska a na rozdiel od odôvodnenia, ktoré uvádza slovenská vláda, ukazuje, ako je súčasný slovenský zákon o občianstve etno-exkluzívnym realistickým produktom.

READ  Koronavírus ONLINE: Rakúsko dnes sprísňuje zdravotné kontroly na hraniciach so Slovenskom

Slovenský minister zahraničia Ivan Korok odmietol (okrem iných tém) rokovať s maďarským ministrom zahraničných vecí Patterom Szczartom o otázke dvojitého občianstva s tým, že zákon o občianstve je vnútornou záležitosťou Slovenska. Klausov názor, že maďarská menšina na Slovensku predstavuje „bezpečnostné riziko“, však naznačuje, že ide o bilaterálnu otázku medzi Maďarskom a Slovenskom, inak by neexistovalo žiadne bezpečnostné riziko.

Je to práve kvôli problémom, ako je napríklad skutočnosť, že Maďari na Slovensku sa v súčasnosti zúčastňujú prebiehajúceho sčítania ľudu. Podľa predbežných správ je veľa sčítaných regiónov s najnižšou mierou odpovedí etnicky maďarských, čo znamená, že počet Maďarov žijúcich na Slovensku bude pravdepodobne podhodnotený. Ak maďarská komunita stratí na papieri hlas kvôli ľahostajnosti voličov, následky pre práva menšín v krajine môžu byť katastrofické.

Foto titulok od Zoltána Mthého / MTI

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close