Svet

Objav fosílií rieši záhadu, ako sa pandy stali vegetariánmi

Peking: Objav fosílií pandy v Číne pomohol výskumníkom vyriešiť záhadu, ako si tento obrovský druh vyvinul „falošný palec“ a stal sa oddaným vegetariánom v rodine medveďov.

Približne šesť miliónov rokov staré fosílie objavené v juhozápadnej čínskej provincii Yunnan zahŕňajú značne zväčšenú zápästnú kosť nazývanú radiálny sesamoid.

Toto je najstarší dôkaz o vychýlenom palci modernej veľkej pandy, ktorý jej umožňuje uchopiť a zlomiť ťažké bambusové stonky, napísali vedci v nedávnom článku publikovanom v časopise Scientific Reports.

Fosílie patria dnes už vyhynutému starovekému príbuznému pandy s názvom Ailurarcto, ktorý žil v Číne pred šiestimi až ôsmimi miliónmi rokov.

Wang Xiaming, kurátor paleontológie stavovcov v Prírodovednom múzeu v okrese Los Angeles, povedal: „Panda veľká je… vzácny prípad veľkého mäsožravca s úzkym mäsožravým tráviacim traktom.

Získajte najnovšie správy


Doručené do vašej doručenej pošty

Prihláste sa na odber denných bulletinov The Manila Times

Registráciou pomocou e-mailovej adresy potvrdzujem, že som si prečítal a súhlasím s podmienkami poskytovania služieb a zásadami ochrany osobných údajov.

„Falošný palec v Ailurarctos ukazuje… po prvýkrát možné načasovanie a kroky evolúcie bambusového kŕmenia u pand.“

Už asi storočie vedci vedia o falošnom palci pandy, ktorý funguje ako ľudský palec. Ale pri absencii fosílnych dôkazov zostávajú nezodpovedané otázky o tom, ako a kedy sa vyvinula ďalšia číslica – ktorá sa nenachádza u žiadneho iného medveďa.

„Hoci falošný palec veľkej pandy nie je obzvlášť elegantný alebo obratný, aj malý, vyčnievajúci gombík na zápästí je skromnou pomôckou, ktorá zabraňuje skĺznutiu bambusu z ohnutých prstov,“ napísal Wang.

Fosílie objavené neďaleko mesta Zatong v severnom Yunnane obsahovali falošný palec, ktorý bol dlhší ako ten, ktorý našli moderné pandy, no na konci mu chýbal vnútorný háčik.

READ  ONLINE: Amerika si volí prezidenta

Háčik a mäsitá podložka okolo palca sa časom vyvinuli, pretože „musí niesť záťaž značnej telesnej hmotnosti,“ píše sa v novinách.

Pandy vymenili všežravú stravu svojich predkov s vysokým obsahom bielkovín za bambus, ktorý mal pred miliónmi rokov v južnej Číne po celý rok nedostatok živín.

Jedia až 15 hodín denne a dospelá panda dokáže zjesť 45 kg bambusu denne. Hoci ich strava je väčšinou vegetariánska, je známe, že divoké pandy z času na čas lovia malé zvieratá.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close