Veda

Objavený nový bizarný druh včiel so psím ňufákom

Vzorka nového druhu včiel, Leoproctus zephyr. kredit: Curtin University

V perthských buši v západnej Austrálii bol objavený nový pôvodný druh včiel s „náhubkom“ podobným psovi. Bol identifikovaný prostredníctvom výskumu vedeného Curtinovou univerzitou, ktorý vrhá nové svetlo na našich najdôležitejších opeľovačov.

Doktor Kit Prendergast z Curtinovej školy molekulárnych a biologických vied pomenoval nový druh po svojom psom psovi Zephyr, pretože zistil, že vyvýšená časť tváre hmyzu pripomínala psiu papuľu. Názov tiež uznáva úlohu jej psa pri poskytovaní emocionálnej podpory počas jej Ph. Dr. Prendergast je autorom článku o objave, ktorý bol publikovaný 31. októbra v r Hymenoptera Research Journal,

Podľa Dr. Prendergasta tento vzácny a pozoruhodný objav rozšíri naše doterajšie poznatky o vyvíjajúcej sa biodiverzite. Zabezpečí to aj včely, ktorých meno Leoproctus Zephyrboli chránené ochranárskym úsilím.

„Keď som prvýkrát skúmal vzorky zozbierané počas mojich doktorandských prieskumov skúmajúcich biodiverzitu pôvodných včiel v urbanizovaných oblastiach hotspotu biodiverzity juhozápadnej WA, okamžite ma zaujala veľmi nezvyčajná tvár včiel,“ doktor. Povedal Prendergast.

exemplár leoproctus zephyrus

Vzorka nového druhu včiel, Leoproctus zephyr. kredit: Curtin University

„Keď som ho išiel identifikovať, zistil som, že sa nezhoduje so žiadnym opísaným druhom a bol som si istý, že ak by išlo o známy druh, bolo by dosť ľahké identifikovať, aký je vzhľadom nezvyčajný.

„Môžete potvrdiť, že konkrétny druh je len vtedy, keď sa na ne pozriete pod mikroskopom a prejdete dlhým procesom pokusu o porovnanie ich vlastností s inými identifikovanými druhmi, potom prejdete zbierkami múzeí.

„Pri prezeraní entomologickej zbierky múzea WA som zistil, že niektoré exempláre leoproctus zephyrus bol prvýkrát zozbieraný v roku 1979, ale nikdy nebol vedecky opísaný.“

Doktorka Prendergastová povedala, že je nadšená, že môže zohrať úlohu pri oboznamovaní a oficiálnom pomenovaní tohto druhu.

„Hmyz je vo všeobecnosti taký rôznorodý a taký dôležitý, no pre mnohé z nich nemáme vedecké popisy ani názvy,“ hovorí Dr. Povedal Prendergast.

„The Leoproctus Zephyr majú veľmi obmedzenú distribúciu, doteraz sa vyskytujú iba na siedmich miestach v juhozápadnej WA a neboli zozbierané z ich pôvodného umiestnenia. Úplne chýbali v obytných záhradách a nachádzali sa iba v piatich zvyškoch mestských bušov, ktoré som skúmal, kde sa živili dvoma druhmi rastlín Jacksonia,

„Nielen, že tento druh nie je puntičkársky, ale má aj bezklipsový vzhľad, ktorý vyzerá ako náhubok. Pomenoval som ich teda po mojom psovi Zephyrovi. Pomohol môjmu duševnému zdraviu a pohode počas náročného obdobia doktorátu a bol pre neho veľmi dôležitý.“

Doktorovi Prendergastovi sa podarilo potvrdiť, že nový druh je najužšie príbuzný iným neznámym druhom leoproctuCez[{“ attribute=““>DNA barcoding.

Reference: “Leioproctus zephyr Prendergast (Hymenoptera, Colletidae, Leioproctus), an oligoletic new bee species with a distinctive clypeus” by Kit S. Prendergast, 31 October 2022, Journal of Hymenoptera Research.
DOI: 10.3897/jhr.93.85685

READ  Európska vesmírna agentúra vás potrebuje, aby ste našli rozdiel medzi týmito obrázkami

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close