Hlavné správy

Obnova jedného z najlepších tankov druhej svetovej vojny na svete

Vzácny tank LT-38 vyrobený v Československu.

O takmer pol storočia neskôr prejde LT-38, jeden z najlepších tankov svojej doby vystavených mimo múzea v Ponskej Bystrici, generálnou opravou.

10-tonový tank, ktorý poškodili rôzne poveternostné podmienky, nedávno vybrali zo Slovenského národného múzea povstania a previezli do jeho Digitalizačného centra.

Jeden z tankov druhej svetovej vojny

Tank LT-38, vyrobený v Československu, bol počas druhej svetovej vojny považovaný za jeden z najlepších ľahkých tankov na svete.

Hneď ako nacistické Nemecko vtrhlo do Československa v roku 1939, v čase, keď sa len začala výroba, niektoré tanky skončili v nacistických rukách. Napriek tomu, že výroba týchto tankov sa skončila v roku 1942, predtým bolo vyrobených 1 400 tankov LT-38.

Video //www.youtube.com/embed/R3ajqu5kkwc

Dnes historici odhadujú, že na svete je asi 10 tankov LT-38, General Broadcaster RTVS správa

Armáda v satelitnom štáte slovenčiny nacistického Nemecka použila počas vojny tieto desiatky tankov. Tieto bojové vozidlá používali mnohé strany na boj proti nacistom počas slovenského národného povstania v roku 1944.

Vnútri vozidla však nie je veľa miesta. Dovnútra môžu ísť iba štyria muži.

Digitálne rezanie

Experti už nádrž znížili na polovicu – digitálne – aby zistili, v akom stave je. Vedci budú bojové vozidlo niekoľko mesiacov študovať, aby sa dozvedeli viac o jeho vzhľade.

„Pod náterom musíme nájsť číslo tanku,“ povedal vedúci múzea Stanislav Mišev. Nový čas Denná brožúra. Číslo by malo pomôcť odhaliť ďalšie detaily.

Po fáze výskumu bude nasledovať podrobná analýza jednotlivých komponentov. Plán je prestavať nádrž a opraviť súčiastky alebo vytvoriť nové, aby bolo možné nádrž reštartovať.

„Stojí to veľa úsilia, času a peňazí,“ zhodli sa odborníci.

31. augusta 2021 o 11:34 | Zostavili ho diváci

READ  Americký generálny prokurátor vydal príkaz na vyšetrenie podozrenia z podvodu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close