Svet

Obranné sily prenasledujú lietadlá po ruských vládnych lodiach spozorovaných pri západnom pobreží – The Irish Times

Obranné sily sa tento týždeň snažili rozmiestniť lode a lietadlá po tom, čo boli pri západnom pobreží spozorované dve ruské vládne lode.

Podozrenia sa objavili, keď sa lode pohybovali v blízkosti nového komunikačného kábla spájajúceho Írsko a Island.

Obe lode sa podieľali na výstavbe plynovodu Nord Stream 2, čo viedlo k ich sankcionovaniu vládou USA.

Po objavení začiatkom tohto týždňa boli lode pod dohľadom lietadiel Air Corps a majetku námornej služby. Neskoršia analýza však zistila, že nezvyčajné pohyby lodí boli pravdepodobne výsledkom pokusov vyhnúť sa zlému počasiu.

Obe lode v pondelok opustili írsku výhradnú hospodársku zónu (EEZ) a momentálne cestujú na juh do prístavu Malabo v Rovníkovej Guinei na západnom pobreží Afriky. Severoruský prístav Murmansk opustili pred tromi týždňami.

Počas svojho pôsobenia v írskej výhradnej hospodárskej zóne boli pod dohľadom, aj keď sa rozumie, že tento dohľad nebol stály pre zlé počasie a nedostatok vhodných lietadiel.

Krajiny EÚ vrátane Írska zintenzívnili monitorovanie kľúčovej námornej infraštruktúry po tom, čo výbuchy minulý rok vyradili z prevádzky plynovod Nord Stream. Z útoku sú obviňované americké, ruské a ukrajinské skupiny, ale páchatelia neboli identifikovaní.

Dve ruské plavidlá, Umka a Bakhdemir, vyvolali medzi vojenskými predstaviteľmi IRIS vážne obavy, keď sa pohybovali okolo vysokorýchlostného podmorského komunikačného kábla IRIS, ktorý bol uvedený do prevádzky minulý rok a vedie západne od pobrežia Galway.

Zdá sa, že lode sa niekoľkokrát zdvojnásobili vo všeobecnej časti kábla.

Podozrenia vzrástli po tom, čo lietadlo Air Corps zbadalo loď, ktorá ťahala veľkú plošinu. Neskôr sa potvrdilo, že ide o 100 m dlhý čln.

Umka je pobrežné zásobovacie plavidlo a je klasifikované ako záchranné a obnovovacie plavidlo s high-tech ponorkami schopnými pracovať v hlbinnej vode na potápačských lokalitách a infraštruktúre v Bakhdemire.

READ  Rusko uvalilo sankcie na 31 západných a singapurských energetických spoločností

Obe sa plavia pod ruskou vlajkou a prevádzkujú ich ruské námorné záchranné služby, na ktoré Spojené štáty uvalili sankcie za ich účasť v Nord Stream 2.

Obranné sily potvrdili, že boli zapojené do operácie, ale odmietli poskytnúť ďalšie podrobnosti.

Hovorca povedal: „Vzdušné sily aj námorná služba vedia o lodiach, ale nebudeme zverejňovať žiadne ďalšie informácie o operácii.“

Povedal, že tieto dve služby „vykonávajú nepretržitý dohľad v írskych vodách a námorné bezpečnostné a bezpečnostné operácie (MDSO) v celej írskej námornej oblasti“.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close