Veda

Obrovská blikajúca hviezda videná blízko stredu galaxie Mliečna dráha

Hviezda známa ako VVV-WIT-08 sa stala tak slabou, že takmer zmizla, keď ju astronómovia časom pozorovali.

Nie je neobvyklé, že sa mení faktor jasu hviezdy. Niektoré hviezdy pulzujú alebo jedna hviezda v hviezdnom páre, nazývaná dvojhviezda, môže iná zatmiť. Je však neuveriteľné zriedkavé, aby hviezda opäť vybledla a zažiarila alebo blikla.

Pozorovania tejto hviezdy viedli vedcov k domnienke, že môže patriť do novej triedy: dvojhviezdny systém „blikajúcich obrov“. Táto trieda zahŕňa obrovské hviezdy, ktoré sú stokrát väčšie ako naše Slnko a ktoré každých pár desaťročí zatieňuje neviditeľný spoločník, ktorým by mohla byť planéta alebo iná hviezda.

Tento spoločník je pravdepodobne obklopený diskom materiálu, ktorý obklopuje hmotnú hviezdu, čo spôsobuje blikajúci obrazec pozorovaný astronómami.

štúdia zverejnená v piatok v roku 2006 Mesačné oznámenie Kráľovskej astronomickej spoločnosti.

Stredom našej galaxie je hustá oblasť, ktorá obsahuje supermasívnu čiernu dieru, nadkupy hviezd, prúdy plynov a magnetické vlákna.

Spoluautor štúdie a čitateľ Sergej Koposov z pozorovacej astronómie na univerzite v Edinburghu uviedol: „Je prekvapujúce, že sme medzi nami a vzdialenou hviezdou práve videli tmavý, veľký a pretiahnutý objekt a môžeme len špekulovať. Aký je jeho pôvod . “ vo vyhlásení.

Vedci spočiatku špekulovali, že pred obriu hviezdu prešiel neznámy čierny objekt, čo by však bolo možné, iba ak by galaxia obsahovala veľké množstvo týchto objektov, čo je nepravdepodobné.

Štúdium ďalších takýchto jedinečných hviezdnych systémov, vrátane slabých a jasných obrovských hviezd alebo tých, ktoré vykazujú tento oslnivý vzor, ​​pomohlo vedcom určiť, že môže existovať nová trieda blikajúcich obrovských hviezd a je potrebné ich preskúmať. Zatiaľ sa zdá, že existuje asi šesť takýchto systémov.

Hviezdny systém v tejto štúdii bol nájdený pomocou premennej Via Lactea alebo VISTA v prieskume VVV. Projekt s využitím ďalekohľadu VISTA na Európskom južnom observatóriu v Čile pozoroval takmer desať rokov 1 miliardu hviezd, aby zistil, ako sa líšia v jase.

Nová mapa Mliečnej dráhy odhaľuje vlnu hviezd vo vonkajšom dosahu našej galaxie

Philip Lucas, vedúci projektu Vista a profesor na univerzite v Hertfordshire, povedal: „Niekedy nájdeme premenné hviezdy, ktoré nezodpovedajú žiadnej zavedenej kategórii, ktorú nazývame„ Čo je to? “ alebo ‘WIT’ objekt. “ vo vyhlásení. “V skutočnosti nevieme, ako títo nablýskaní giganti vznikli. Je vzrušujúce vidieť objavy ako tieto od VVV po toľkých rokoch plánovania a zhromažďovania údajov.”

READ  Nová technológia odhaľuje stáročia vládnutia v uzavretých listoch

Stmievanie hviezdy bolo možné pozorovať aj pomocou experimentu s optickým gravitačným šošovaním alebo OGLE, prieskumu oblohy, ktorý uskutočnila Varšavská univerzita. Súbory dát z oboch prieskumov ukázali, že hviezda stmievala rovnako v infračervenom aj viditeľnom svetle.

Astronómovia budú naďalej hľadať ďalšie z týchto masívnych systémov blikajúcich hviezd, aby sa o nich dozvedeli viac.

„Určite sa dá nájsť ešte viac, ale úlohou je teraz zistiť, čo sú to skrytí spoločníci a ako sú obklopení diskami, a to aj napriek tomu, že obiehajú až tak ďaleko od obrie hviezdy,“ uviedla Leigh Smith, vedúca výskumu a vedecká pracovníčka na astronomickom ústave v Cambridgi, uviedol vo vyhlásení. „Týmto spôsobom sa môžeme dozvedieť niečo nové o tom, ako sa tieto typy systémov vyvíjajú.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close