Veda

Obrovský nový mäsožravý dinosaurus objavený s ručnými zbraňami ako T. rex

maraxes gigasNovoobjavený druh dinosaura s pomerne krátkymi rukami t rex, kredit: George A. Gonzalez

maraxes gigas Bol objavený nový druh dinosaura s proporcionálne krátkymi rukami t rex volal maraxes gigas,

Tyranosaury (ako notoricky známe) t rex) nie sú jedinou skupinou obrovských mäsožravých dinosaurov s krátkymi rukami. V skutočnosti paleontológovia práve objavili nový druh dinosaura s neúmerne krátkymi rukami t rex volal maraxes gigas, Zistenia uverejnené v časopise súčasná biológia dnes (7. júla) argumentoval tým t rex A m. Gigas Ručné zbrane sa vyvinuli tak, aby boli úplne nezávislé a identifikovali množstvo potenciálnych funkcií pre ručné zbrane, ako je párovanie alebo podpora pohybu.

„fosílie“ m. Gigas Zobrazuje doteraz nevídané celé oblasti kostry, ako sú ruky a nohy, ktoré nám pomohli pochopiť niektoré evolučné trendy a anatómiu karcharodontosauridov – skupiny, ktorá m. Gigas súvisí s,“ hovorí Juan Canale, vedúci projektu v Paleontologickom múzeu Ernesta Bachmanna v Neuquéne v Argentíne.

Po prvé, aby sme to uviedli na pravú mieru, autori uvádzajú, že t rex ich ručné zbrane sa nenašli z m. Gigas alebo naopak. Nielen toto m. Gigas vyhynul asi pred 20 miliónmi rokov t rex sa stali druhom, ale na evolučnom strome sú tiež ďaleko od seba. „Medzi nimi nie je žiadne priame spojenie,“ hovorí Canale. Canale skôr verí, že menšie ruky nejakým spôsobom poskytli dvom dinosaurom nejakú výhodu prežitia.

maraxy

maraxes gigas Obrovský mäsožravý dinosaurus. kredit: Carlos Papolio

„Verím, že v tých proporcionálne menších rukách bola nejaká funkcia. Kostra vykazuje veľké svalové úpony a plne vyvinutý prsný pletenec, takže rameno malo silnejšie svaly,“ hovorí Canale. Zbraní neubúdalo, pretože boli pre človeka zbytočné. dinosaury.Ťažšia otázka je, aké presne boli úlohy.

Z predchádzajúcich štúdií výskumná skupina zistila, že pre dinosaury ako napr m. Gigas A t rexČím väčšie boli ich hlavy, tým menšie boli ich ruky. Určite neboli užitočné na lov, pretože „funkcie, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou súvisia s lovom, vykonávala hlava,“ tvrdí Canale.

„Myslím, že ich zbrane boli použité pri iných druhoch činností,“ hovorí Canale. Z fosílnych záznamov bol tím schopný nakresliť obraz života tohto m. Gigas než zomrel. Dinosaurus, ktorý žil v dnešnej severnej oblasti Patagónie v Argentíne, sa dožil 45 rokov, bol asi 11 metrov dlhý a vážil viac ako štyri tony. A mala veľkú rodinu. „Skupina prekvitala a dosiahla svoj vrchol rozmanitosti krátko pred vyhynutím,“ hovorí Canale. „Mohli použiť ruky na reprodukčné správanie, ako napríklad držať samicu počas párenia alebo sa podopierať, aby ustúpili po prestávke alebo páde,“ hovorí Canale.

Miesto vykopávok obrovského mäsožravého dinosaura

miesto výkopu maraxes gigas, kredit: Juan I Canale

Tím tiež zistil, že lebka m. Gigas Bol zdobený hrebeňmi, ryhami, hrbolčekmi a malými rohmi. „Tieto ozdoby sa objavujú neskoro vo vývoji, keď sa jednotlivci stanú dospelými,“ hovorí Canale. Skupina si myslí, že funkcie boli pravdepodobne použité na prilákanie potenciálnych kamarátov. „Sexuálny výber je mocná evolučná sila. Ale vzhľadom na to, že nemôžeme priamo pozorovať ich správanie, nie je možné si tým byť istý,“ hovorí Canale.

„Vo fosílii je veľa nových informácií a je v skvelom stave,“ hovorí Canale. Dychtivo skúma ďalšie otázky m. Gigas Fosílie môžu pomôcť odpovedať na to. „V prvý deň hľadania sme našli správne miesto a m. Gigas „Bol to pravdepodobne jeden z najvzrušujúcejších momentov mojej kariéry,“ hovorí Canale.

Odkaz: „Nový obrovský mäsožravý dinosaurus odhaľuje konvergentné evolučné trendy v redukcii ramien teropóda“ Juan I. Canale, Sebastian Apastegua, Pablo A. Galina, Jonathan Mitchell, Nathan D. Smith, Thomas M. Autor: Cullen, Akiko Shinya, Alejandro Halluja, Federico. A Gianchini, Peter J. Makowicki, 7. júla 2022, súčasná biológia,
DOI: 10.1016/j.cube.2022.05.057

Túto prácu podporila National Science Foundation of United States a National Geographic Society.

READ  Nový druh „vyvolával strach“.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close