Ekonomika

Obvinenia voči slovenskému politikovi ECB klesli, agentúra Reuters na posúdenie

© Reuters. Súborová fotografia: Peter Kazimír zo Slovenska sa zúčastňuje Ázijského finančného fóra v Hongkongu ako minister financií Číny 15. januára 2018. REUTERS / Bobby Yip

(Reuters) – Najvyššia prokuratúra SR stiahla obvinenia voči guvernérovi centrálnej banky Petrovi Kažimírovi v prípade údajného úplatkárstva spred niekoľkých rokov a vyzvala prokurátorov, aby prípad prehodnotili, uviedol v utorok námestník generálneho prokurátora.

Špeciálna prokuratúra eurozóny vlani v októbri obvinila Kazimíra, člena riadiaceho orgánu Európskej centrálnej banky, z „trestných činov súvisiacich s korupciou“.

Kazimír akúkoľvek vinu poprel.

Joseph Kandera, prvý zástupca generálneho prokurátora, na televíznej tlačovej konferencii povedal, že obvinenia proti Kažimírovi sú založené na jedinom „korunnom svedkovi“. Osobitnú pozornosť treba venovať získaniu výhod prostredníctvom spolupráce s políciou, keďže osoba bola obvinená z priestupkov, povedal.

Súčasné obvinenia teda boli stiahnuté, ale prokurátori prípad prehodnotia, povedal Kandera.

„Na špeciálnej prokuratúre bol zrušený rozsudok advokáta a advokátovi bolo nariadené, aby prípad znovu prejednal,“ povedal Kandera na tlačovej konferencii.

Hovorca prokuratúry nebol bezprostredne k dispozícii na vyjadrenie.

Kažimírova kancelária odporučila agentúru Reuters jeho právnikovi Ondrejovi Mularšíkovi.

„Pán guvernér s radosťou a pokorou prijal rozhodnutie.

Kažimír bol ministrom financií v rokoch 2012 až 2019, predtým ako prijal svoje šesťročné funkčné obdobie šéfa centrálnej banky, ktorú nominovala ľavicová strana SMER.

V čase, keď tieto obvinenia zverejnil slovenský spravodajský web aktuality.sk, bol Kažimír obvinený z toho, že bol „kuriérom“, ktorý podplatil vtedajšieho šéfa daňovej správy asi 50-tisíc eur (57 845 dolárov). Vyšetroval množstvo trestných činov a spolupracoval s políciou.

READ  EIF, UniCredit plánuje poskytnúť až 1,1 miliardy MSP v Bulharsku, na Slovensku, v Slovinsku a Chorvátsku.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close