Veda

Očakáva sa, že rýchle kosačky budú najväčšími, ktoré prejdú v blízkosti Zeme v asteroide 2001 FO 32: 2021

Vedci odhadujú, že asteroid je široký 1 300 až 2 230 stôp.

Najbližší asteroid Zeme, známy ako FO32 z roku 2001, by počas svojho najbližšieho priblíženia predstavoval 1,25 milióna míľ alebo päťnásobok vzdialenosti medzi Zemou a Mesiacom.

Pohyboval by sa oveľa rýchlejšie ako väčšina asteroidov letiacich z našej planéty, kde by raketovo stúpali 77 000 míľ za hodinu.

Najbližšie sa k asteroidu priblížime v nedeľu o 12:03 SEČ.

Podľa vydania NASA „nehrozí riziko kolízie s našou planétou teraz ani v nasledujúcich storočiach.“

Paul Chodas, riaditeľ Centra pre štúdium objektov blízko Zeme, vo svojom vyhlásení uviedol: „Orbitálnu cestu okolo Slnka z roku 2001 poznáme veľmi presne, pretože bola objavená pred 20 rokmi a odvtedy, čo bola sledovaná.“ „Nie je možné, že by sa asteroid dostal bližšie k Zemi ako 1,25 milióna míľ.“

Centrum spravuje laboratórium Jet Propulsion Laboratory NASA v Pasadene v Kalifornii.

Aj keď sa FO32 z roku 2001 nepriblíži dostatočne blízko na to, aby spôsobil akúkoľvek hrozbu, stále sa považuje za potenciálne nebezpečný asteroid pre blízkosť. Centrum pre štúdium objektov na Blízkej Zemi využíva pre tieto objekty ďalekohľady a radary a zisťuje, či majú šancu ovplyvniť Zem.

Tento asteroid sa pohybuje rýchlejšie ako ostatní vďaka svojej uhlovej a predĺženej obežnej dráhe okolo Slnka. Táto obežná dráha má asteroid v dvojnásobnej vzdialenosti od Marsu, planéty najbližšej k našej slnečnej sústave a štvrtej planéty Mars od Slnka.

Dráha asteroidu je okolo Slnka zobrazená bielou farbou.

Keď je FO32 z roku 2001 blízko vnútornej slnečnej sústavy, naberá na obrátkach. Akonáhle sa vráti do hlbokého vesmíru, spomalí sa. Asteroidu absolvovanie obežnej dráhy trvá 810 dní, k jeho najbližšiemu najbližšiemu preletu okolo Zeme však dôjde až v roku 2052.

Projekt virtuálneho ďalekohľadu Poskytovanie priameho prenosu z Ríma.
Pred vrátením vzorky na Zem bude misia NASA zväčšovať o asteroid

Ak máte ďalekohľad, asteroid môže byť schopný vidieť zblízka, podľa toho, kde žijete.

READ  Nové stopy o tom, kto vyvinie dlhý covid

„Asteroid sa pohybuje južnou oblohou,“ povedal Chodas. „Na južnej pologuli a v nižších severných šírkach by amatérski astronómovia mali byť schopní vidieť tento asteroid na najbližšie zorné pole s najmenej 8-palcovou clonou v noci pomocou stredne veľkých ďalekohľadov, ale pravdepodobne budú musieť túto hviezdu nájsť. byť požadované. “

Pozorovacia príležitosť

Blízky pokus je pre vedcov veľkou šancou vidieť tento pozostatok z formovania slnečnej sústavy. Počas preletu môžu spresniť podrobnosti o veľkosti a štruktúre asteroidu. Infračervený ďalekohľad agentúry na sopke Mauna Kea na Havaji je jedným z ďalekohľadov, ktoré sa použijú na pozorovanie asteroidu.

Medzinárodný deň asteroidov: Pohľad na prvú misiu planetárnej obrany NASA

„Pokúšame sa robiť geológiu pomocou teleskopu,“ uviedol Vishnu Reddy vo vyhlásení, docent na lunárnom a planetárnom laboratóriu University of Arizona v Tucsone. „Budeme používať (ďalekohľad) na získanie infračerveného spektra, aby sme videli naše chemické zloženie. Keď to vieme, môžeme urobiť porovnanie s meteoritmi na Zemi, aby sme zistili, aké minerály sú obsiahnuté v FOX z roku 2001.“

Táto fotografia zobrazuje pohľad zvnútra kupoly zariadenia NASA s infračerveným ďalekohľadom.

Ak sa naučíte štruktúru asteroidu, odhalíte viac o jeho histórii.

Tri pozemné rozhlasové antény z Kalifornie, Austrálie a Španielska, vrátane siete Deep Space Network, sa dajú v podstate použiť na odrážanie rádiových signálov z asteroidu. Tieto radary môžu poskytovať pozorovania, napríklad či má asteroid svoj vlastný mesiac.

„Pozorovania, ktoré sa datovali pred 20 rokmi, ukázali, že asteroidy majú malý mesiac, ktorého veľkosť je asi 15% veľkosti planéty FOX z roku 2001,“ uviedol vo vyhlásení hlavný vedec spoločnosti JPL, Lance Banner. „O tomto objekte sa v súčasnosti vie veľmi málo, takže veľmi blízke stretnutie poskytuje vynikajúcu príležitosť dozvedieť sa veľa informácií o tomto asteroide.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close