Ekonomika

Očakáva sa, že Ukrajina sa priblíži k nominácii EÚ: priame oznámenia

Video

Prvý formálny krok v procese vstupu do EÚ, ktorý zvyčajne trvá viac ako desaťročie. Komisia schválila kandidatúru Moldavska, ale zamietla žiadosť Gruzínska.dlhdlh…Geert Vanden Wijngaert / Associated Press

BRUSEL – Európska komisia v piatok odporučila Ukrajine udeliť štatút kandidáta na členstvo v Európskej únii, čo je prvý formálny krok v procese, ktorý by vo všeobecnosti trval viac ako desať rokov.

To naznačovalo podobnú situáciu pre Moldavsko – ktoré krátko po tom, čo Ukrajina požiadala o členstvo vo výbore, vyvolané obavami z ruských hrozieb v regióne – ale nie pre susedné Gruzínsko, ktoré EÚ považovala za nepripravené.

Krok súvisiaci s Ukrajinou dostal v stredu neodvratný vietor, keď lídri Francúzska, Nemecka, Talianska a Rumunska počas návštevy Kyjeva oznámili svoju podporu ukrajinskej trase. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová odštartovala v piatok v Bruseli stretnutie eurokomisárov v modrom tričku a žltom saku, čo sú národné farby Ukrajiny.

Piatkové odporúčanie komisie je však prvým krokom po dlhej ceste. Konečné rozhodnutie bude v rukách lídrov EÚ, ktorí sa pálčivej otázke budú venovať v Bruseli 23. a 24. júna.

Komisia zdôraznila, že kandidátske pozície na Ukrajine a v Moldavsku sa zmenili z hľadiska právneho štátu, spravodlivosti a boja proti korupcii. „Začiatok rokovaní o zlúčení stále prebieha,“ povedal novinárom Oliver Warley, najvyšší predstaviteľ tábora pre rozšírenie. „Dnes to nie je o tom, keď sú splnené podmienky, musíme sa k tomu vrátiť a zamyslieť sa.

Predstavitelia EÚ uviedli, že kandidatúra je upokojujúca a jej cieľom je povzbudiť kandidátske krajiny k reformám. Kroky, ktoré má Ukrajina prijať, zahŕňajú posilnenie boja proti korupcii a oligarchii, legislatívu na výber sudcov Najvyššieho súdu krajiny, ochranu menšín a nový mediálny zákon. Miestna korupcia v krajine a všetky neúspechy, ktorým po vojne čelí, vyvolávajú veľké obavy.

READ  Slovensko vyhosťuje troch ruských diplomatov - EURACTIV.com

Komisia uviedla, že do siedmich mesiacov opustí vojnou zničenú krajinu, aby do konca tohto roka zaviedla niekoľko zložitejších a nákladnejších reforiem a zhodnotila pokrok.

Zatiaľ čo Ukrajina nie je technicky pripravená iniciovať rozsiahle zmeny potrebné na vstup do 27-členného bloku, členské štáty EÚ sú rozdelené medzi tie, ktoré veria, že jej ešte stále treba udeliť štatút kandidátskej krajiny, aby mohla poskytnúť zmysluplnú podporu pri jej obrane. ruská okupácia. Zástancovia jej prípadu pracovali na sprístupnení skutočného prepisu tohto vyhlásenia online.

Iné krajiny chcú, aby Ukrajina získala akýsi status „ľahkého kandidáta“: prísľub, no uvedomujúc si, že cesta k jej plnému členstvu bude príliš dlhá, musí sa stretnúť s preventívnymi opatreniami a obmedzeniami. Tieto krajiny si myslia, že tento prístup je nielen veľmi realistický, ale že je skôr prejavom solidarity s Ukrajinou ako falošnými sľubmi.

„V očiach Komisie sú ambície Ukrajiny a záväzok krajiny dodržiavať európske hodnoty a normy jasne preukázané,“ povedala v piatok pani Van der Leyen a dodala, že Ukrajina už implementovala 70 percent. Pravidlá, normy a predpisy EÚ.

„Všetci vieme, že Ukrajinci sú pripravení zomrieť za európsku perspektívu,“ dodal. „Chceme, aby s nami žili európsky sen.“

Ukrajinský prezident Volodymyr Želenskij privítal krok komisie s tým, že to pomôže úsiliu jeho krajiny zabrániť ruskej agresii. „Toto je prvý krok na ceste k členstvu v EÚ a určite to priblíži náš úspech,“ povedal. Napísal na Twitteri.

Des Filter Prispená reportáž z Londýna.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close