Ekonomika

Odborníci varujú, že India bojuje s klimatickými zmenami a je to čoraz horšie

Podľa profesora Kašmírskej univerzity je jedným z indikátorov klimatických zmien zvyšujúca sa frekvencia klimatických extrémov. Povedal, že vlna horúčav je priamym indikátorom klimatických zmien a klimatických zmien.

Počas niekoľkých posledných desaťročí sa globálne otepľovanie zrýchľovalo a jeho znaky možno vidieť v ktorýkoľvek daný deň globálneho počasia od roku 2000. Generácia Z nikdy nežila bez toho, aby si uvedomila vplyv globálneho otepľovania, povedal Roxy Matthew Cole z Indického inštitútu tropickej meteorológie v Pune.

Po roku 1951 zaznamenalo hlavné mesto tohto roku druhý najhorúcejší aprílový priemer 40,2 stupňa Celzia. Ostatné severné indické štáty, vrátane Uttarakhandu, Himáčalpradéša, Džammú a Kašmíru a Ladakhu, tiež zaznamenali v tejto sezóne teploty vyššie ako je obvyklé.

Silné dažde zasiahli v nedeľu časti Keraly a časti Lakshadweep, keď sever Indie zápasil s vysokými teplotami. Meteorologické oddelenie tiež vydalo červené výstrahy pre 5 okresov v Kerale. Ďalej na východ, štvrť Dima Hassaw v Assame zasiahli bleskové povodne a zosuvy pôdy na niekoľkých miestach, pričom železničné a cestné spojenie bolo prerušené.

Podľa indického meteorologického oddelenia bola maximálna teplota v severozápadnej a strednej Indii v apríli tohto roku najnižšia za posledných 122 rokov.

Výstup o 4,5 až 6,4 stupňa z normálu sa považuje za vlnu horúčav a odtok o viac ako 6,4 stupňa za silnú vlnu horúčav.

Bez ohľadu na miestne poveternostné podmienky je hlavnou príčinou nárastu takýchto prípadov v regióne India-Pakistan globálne otepľovanie spôsobené emisiami uhlíka spôsobených človekom.

V zaznamenanej histórii (1901 – 2022) bol marec 2022 najhorúcejším marcom v Indii. Teplota bola vysoká v celej Indii, najmä v severozápadnej časti krajiny, ktorá bola vystavená vlne horúčav. S výnimkou južnej Indie sa vo väčšine častí Indie v apríli 2022 naďalej vyskytovali výrazne vyššie teploty ako normálne, povedal Cole PTI v e-mailovom rozhovore.

READ  Slovensko vyhosťuje troch ruských diplomatov - EURACTIV.com

Globálny expert na klimatické zmeny Harjeet Singh uviedol, že priemerná teplota Zeme stúpla o 1,2 stupňa Celzia v porovnaní s predindustriálnymi teplotami.

Správa Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC) vydaná v roku 2021 varovala, že stúpajúce teploty môžu viesť k výskytu vĺn horúčav, dlhým teplejším ročným obdobiam a kratším zimám, Singh, hlavný poradca Climate Action Network-International (CAN-I), povedal PTI po telefóne.

Odborníci dodali, že klimatické zmeny nielen zvyšujú teploty a ohrievajú vlny horúčav v Indii, ale menia aj vzorce počasia, ktoré ešte viac zhoršujú nebezpečné extrémy počasia.

Anomália nízkeho tlaku spôsobená poveternostným javom nazývaným La Nina na indickom subkontinente spôsobuje západné vetry a horúci vzduch, ktorý do Indie prúdi z Blízkeho východu.

Keďže La Nina spočíva nad Pacifikom, nad Indiou pokračuje severojužný tlakový systém. Aj keď La Nina trvala tri roky v rokoch 1998-2000, stále mala vplyv na počasie v Indii, povedal Raghu Murtugude, profesor na Katedre atmosférických a morských vied na Marylandskej univerzite v Spojených štátoch.

Aj tento rok sme videli niekoľko zvláštnych poveternostných udalostí, pri ktorých sa prachové búrky v Bombaji a skoré hlboké tlaky zmenili na slabé hurikány a vlny horúčav… všetky časti tejto zvláštnej a zdĺhavej La Niny, povedal Murtugude.

Vplyv silných vĺn horúčav na rôzne sektory vrátane zdravotníctva, práce, kvality života a hospodárstva je dobre zdokumentovaný.

Podľa oficiálnych záznamov bolo v rokoch 1992 až 2015 v krajine spôsobených horúčavami 24 000 úmrtí. Nedávna správa ministerstva vied o Zemi naznačuje, že počet obetí vĺn horúčav sa za posledné štyri desaťročia zvýšil o 62,2 percenta.

Vlny horúčav ovplyvňujú produktivitu práce tým, že znižujú efektivitu a zvyšujú choroby súvisiace s teplom. V dôsledku vysokej úrovne tepelného stresu sa predpokladá, že efektivita práce v Indii do konca tohto storočia klesne o 30 až 40 percent, vysvetlil Murtugude.

READ  Svet juniorov 2021: Prvý deň

Prehriatie spôsobuje mnoho zdravotných problémov, ako je ťažká dehydratácia, ťažké cerebrovaskulárne príhody a trombogenéza (trombóza). Singh z CAN-I povedal, že ľudia s chronickými chorobami, starší ľudia a deti sú najzraniteľnejšie voči účinkom vĺn horúčav.

Vplyv klimatických zmien sa v mestách zosilňuje, pretože mestské oblasti sú vo všeobecnosti teplejšie ako prostredie v dôsledku koncentrovaných štruktúr a menšieho množstva zelene, povedal.

Podľa Romshow najsmrteľnejšie a najdlhšie trvajúce vlny horúčav v krajine zasiahnu každé odvetvie ekonomiky.

Pozrite sa na intenzitu tohtoročných horúčav, ktoré sa nahromadili v povodiach riek Indus a Ganga, produkujúce a zásobujúce potraviny v Pakistane a Indii. Vlny horúčav podľa predpovedí zvýšia aj topenie ľadovcov v regióne, ktorý už teraz čelí nedostatku vody.

Ak bude frekvencia vĺn horúčav pokračovať podľa predpovedí, mohli by nepriaznivo ovplyvniť potravinovú, vodnú a energetickú bezpečnosť v regióne, uviedli vedci.

Keď sa svet blíži ku klimatickej katastrofe, aká je cesta von?

Romshaw uviedol, že dopad na kryosféru (ľad a ľadovce) a predpovedaný nárast katastrof spôsobených vodným počasím sú znepokojujúce.

Treba sa na ne pozerať z hľadiska sektora, a to vypracovaním silných a rozumných stratégií a politík riadených vedeckými vstupmi a poznatkami.

Koll povedal, že je nevyhnutné dodržiavať dlhodobú víziu s politikami, ktoré pomôžu zvládnuť vlny horúčav v pracovnej dobe, verejnej infraštruktúre, školách, nemocniciach, pracoviskách, domácnostiach, doprave a poľnohospodárstve.

Harjeet Singh zdôraznil potrebu lepších systémov včasného varovania a komunikácie na prípravu občanov prostredníctvom systémov sociálneho zabezpečenia.

Vláda by mala podniknúť proaktívne kroky v mestskom plánovaní investovaním do zelenej a modrej infraštruktúry, ako sú zelené steny, zelené chodníky, mestské lesy, zelené strechy a mestské chladiace vodné cesty. Pouličné stromy by sa mali vysádzať vo veľkom, aby sa znížil vplyv tepelného stresu a tepelného ostrova v mestách, dodal Singh.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close