Svet

Odhadujú, že pri vraku lode v Stredozemnom mori zahynulo 130 ľudí

Mimovládna organizácia SOS Méditerranée žiada už dva dni stredomorské úrady o vyslanie člnov na záchranu 130 vrakov lodí. Na výzvu o pomoc ale nikto nereagoval, odsúdila dnes Svetová organizácia pre migráciu (IOM).

Táto nečinnosť viedla k smrti všetkých na zraniteľnom člne, ktorý bol dva dni zle zbitý utečencami a migrantmi.

Odhadujú, že pri vraku lode v Stredozemnom mori zahynulo 130 ľudí

“Po dobu dvoch dní pohotovostný telefón mimovládnej organizácie zavolal námorné záchranné strediská v Stredozemnom mori a vyzval štáty, aby si splnili zodpovednosť za týchto ľudí a poslali záchranné člny, ale nestalo sa tak,” uviedla hovorkyňa IOM v Ženeve Safa Mesli.

Doplnené, že sa uskutočňuje tiesňové volanie „Pri opakovaných stavoch odmietajú alebo prichádzajú neskoro.“

Okrem lode, ktorá prepravila túto novú tragédiu v Stredozemnom mori, Líbyu v posledných dňoch opustili ďalšie dve lode s utečencami a migrantmi, uviedla IOM.

Jeden z nich mal na palube 103 ľudí, zadržala ho však líbyjská pobrežná stráž a vrátila sa do tejto krajiny, kde boli zatknutí jeho obyvatelia.

“Existujú správy o tretej lodi, ktorá prepravuje asi 40 ľudí, ale nemáme žiadne ďalšie správy. Boli sme na mori tri dni a bojíme sa horšieho.”Hovorca to komentoval

Počet obetí posledného potvrdeného stroskotania v Stredozemnom mori sa od začiatku roka zvýšil na 650.

V najnebezpečnejšej časti mora, v uzle spájajúcom Líbyu a Taliansko, zahynulo pol tisíca ľudí, v rovnakom období roku 2020 to bolo 149 úmrtí v podobných situáciách.

READ  Česká republika uvádza rekordné počty koronavírusov: WHO sa tiež zaoberá znepokojivou situáciou v krajine

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close