Svet

Odvážny bojovník za slobodu: ANC smúti nad smrťou aktivistu Musa ‚Mosi‘ Mullu

Vo veku 88 rokov zomrel po dlhej chorobe aktivista ANC Musa ‚Mosi‘ Mulla.

  • ANC smúti nad odchodom jedného zo svojich oddaných, Musa „Mosi“ Mullu.
  • V decembri 1956 bol Mullah medzi členmi ANC zatknutými na základe obvinení z vlastizrady a v prípade usvedčenia mu hrozil trest smrti.
  • Mulla zomrel v sobotu vo veku 88 rokov.

Aktivista ANC Musa „Mosi“ Mulla zomrel po dlhej chorobe.

Mullah, opísaný ako milovaný starší, priateľ, vodca a mentor, zomrel vo veku 88 rokov.

Prezident Cyril Ramaphosa tiež vyjadril sústrasť mullovej rodine, priateľom a kamarátom.

„Moshiho boj bol od raného veku nezištným záväzkom k oslobodeniu utláčaných a vytvoreniu slobodnej, demokratickej spoločnosti založenej na princípoch rovnosti a ľudských práv pre všetkých,“ povedal Ramaphosa.

krok: Vysvetľovač | Andrew Malangeni: Čo sa stalo na procese v Rivonii?

„Bolesť a utrpenie, ktoré znášal počas rokov zadržiavania, súdneho konania vo veci zrady a ponechania svojej rodiny v exile, neboli márne. Keďže si pripomíname Mesiac ľudských práv, robíme tak, aby sme si uctili príspevok mnohých ľudí, ktorí zomreli pri pátraní po našej slobody a obetí, ktoré priniesli aktivisti ako Moshi,“ dodal Ramaphosa.

Mullah bol jedným zo skupiny protestných umelcov, vrátane Nelsona Mandelu, Helen Josephovej, Ahmeda Kathradu a Waltera Sisulu, ktorí boli prepustení v marci 1961 po piatich vyčerpávajúcich rokoch procesu zrady v roku 1956.

Po vydaní príkazu na zadržanie na 90 dní bol Mulla držaný v samotke na policajnej stanici Marshall Square.

Neskôr utiekol a utiekol z krajiny, aby sa v roku 1963 pripojil k exilovému vedeniu Afrického národného kongresu (ANC) v Dar es Salaame v Tanzánii. Stal sa členom Umkhonto weSizwe a absolvoval vojenský výcvik v Sovietskom zväze. Počas rokov v exile zastupoval ANC na Svetovej rade mieru v Indii, Egypte a Helsinkách vo Fínsku.

READ  Po násilných protestoch: Tisíce Talianov požadujú zákaz pravicových extrémistov

Hovorca ANC Mahlengi Bengu-Motsiri povedal, že Mulla bol požiadaný, aby rezignoval na svoj post a slúžil na plný úväzok ako súčasť sekretariátu Národnej výkonnej rady Kongresu ľudu (COP).

Bengu-Motsiri povedal:

V tejto úlohe je súdruh Mosi zodpovedný za zabezpečenie toho, aby sa uznesenia efektívne oznamovali všetkým provinčným a regionálnym štruktúram. V tejto úlohe COP kampane pokračoval až do prijatia Charty nezávislosti v Kliptowne 25. a 26. júna 1955.

Bengu-Motsiri bol opísaný ako revolučný diplomat a statočný bojovník za slobodu.

Čoskoro potom ANC poskytlo Mullahovi vojenský a spravodajský výcvik.

Bol tiež súčasťou informačného a propagačného oddelenia ANC a dlhý čas pôsobil ako diplomat ANC v exile.

„Na prelome demokracie sa Mosi vrátil do práce na oddelení medzinárodných záležitostí ANC. Bol tiež vybraný ako súčasť delegácie do Godesa (na konferenciu Demokratickej Južnej Afriky). Súdruh Mosi bol potom vymenovaný, aby pokračoval vo svojej diplomatickej úlohe, ale teraz v mene demokraticky zvolenej a legitímnej vlády Juhoafrickej republiky,“ povedal.

Mullah bol menovaný prezidentom Nelsonom Mandelom, aby v rokoch 1995 až 1999 slúžil ako veľvyslanec Iránskej islamskej republiky v Juhoafrickej republike. Od júna 2000 do roku 2004 pôsobil ako vysoký komisár pre Pakistan.


Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close