Ekonomika

OECD zvažuje žiadosť Ukrajiny o členstvo koncom septembra – Yermak

Vedúci Kancelárie prezidenta Ukrajiny Andrij Jermak uskutočnil stretnutie so zahraničnými diplomatmi venované vstupu Ukrajiny do Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) a zriadeniu ad hoc trestného súdu. Vyšetrovať zločin agresie proti Ukrajine.

Na stretnutí sa zúčastnili vedúci veľvyslanectiev USA, Francúzska, Kanady, Talianska, Slovenska, Estónska, Litvy, Lotyšska, Švédska, Nemecka, Spojeného kráľovstva a zástupcovia Európskej únie na Ukrajine, informuje Ukrinform. The Kancelária prezidenta Ukrajiny.

Yermak hneď na začiatku zaznamenal pozitívne správy z frontovej línie a poďakoval partnerským krajinám za pomoc Ukrajine a ukrajinskému ľudu vo vojne proti Rusku.

Jermak zároveň poznamenal, že napriek rozsiahlej vojne Ukrajina napreduje v oblasti reforiem.

Yermak pripomenul, že Ukrajina sa snaží vstúpiť do OECD a pracovnej skupiny OECD pre úplatkárstvo v medzinárodných obchodných transakciách. Žiadosť Ukrajiny o členstvo v OECD sa bude posudzovať na zasadnutí Rady OECD koncom septembra 2022 a oficiálna žiadosť o vstup do pracovnej skupiny OECD bude posúdená na zasadnutí 10. – 14. októbra 2022.

Yermak požiadal diplomatov, aby povzbudili svoje krajiny k podpore súvisiacich rozhodnutí.

„Vďaka svojim jedinečným skúsenostiam s podporou procesu povojnovej obnovy by OECD mala vystupovať ako jeden z hlavných medzinárodných hráčov pri rekonštrukcii Ukrajiny. Ale ozdravenie ukrajinskej ekonomiky po vojne je pre nás dôležité. Snažíme sa vybudovať úspešnejšiu demokratickú krajinu,“ povedal Yermak.

Podľa jeho slov je účasť a členstvo v pracovnej skupine OECD pre úplatkárstvo pre Ukrajinu veľmi dôležité, pretože krajina tvrdo pracuje na tom, aby procesy vo verejnom a súkromnom sektore boli čo najtransparentnejšie a zodpovednejšie.

„Povojnová Ukrajina sa musí stať atraktívnejšou pre investície. Za týmto účelom musí každý investor zabezpečiť, aby boli chránené jeho zákonné práva a záujmy. Preto pracujeme na posilnení protikorupčných inštitúcií, reforme súdnictva, posilnení všetkej vymožiteľnosti práva agentúry,“ poznamenal Yermak.

READ  Minister Szijardo rokoval so slovenským premiérom

Veľvyslankyňa USA na Ukrajine Bridget A. Brink vyjadril podporu želaniu Ukrajiny po členstve v OECD a pracovnej skupine OECD pre úplatkárstvo.

„Verím, že je to veľmi pozitívny signál pre odhodlanie Ukrajiny bojovať proti korupcii a pokračovať v reformách. „Bude to dôležitý signál pre medzinárodných investorov, najmä pre americkú podnikateľskú komunitu,“ povedal Brink.

Yermak tlmočil šéfom zahraničných diplomatických misií iniciatívu Ukrajiny zriadiť ad hoc trestný súd, ktorý by bol rozšírený len o trestný čin agresie.

„Vyzývame vaše krajiny, aby podporili túto myšlienku, pretože zločin agresie nesmie zostať nepotrestaný. Zločin agresie, svet nemal odvahu potrestať Rusko, keď išlo o Gruzínsko v roku 2008. Keď Rusko prišlo na Krym a Východná Ukrajina, zločin agresie, ktorý svet ignoroval,“ zdôraznil Ermak.

Yermak poznamenal, že ďalší masový hrob nevinných ľudí, včera umučených a zabitých v meste Isium, ktoré bolo oslobodené od ruských okupantov.

„Všetky tieto vojnové zločiny musia byť vyšetrené a každý páchateľ potrestaný. Okrem toho je to ďalší argument pre uznanie Ruska ako štátneho sponzora terorizmu,“ zdôraznil Yermak.

Podľa Andrija Smyrnova, zástupcu vedúceho Kancelárie prezidenta Ukrajiny, sú niektoré osoby vinné zo zločinu agresie a jeho právne dokazovanie je čo najjednoduchšie a nevyžaduje zložité skúmanie a viacnásobné vyšetrovania.

Smirnov poznamenal, že ukrajinská strana dokončuje návrh medzinárodnej dohody o zriadení takéhoto tribunálu s cieľom začať rokovania o jeho podpise.

V odpovedi na otázku veľvyslanca Estónskej republiky na Ukrajine Kaima Guska Smirnov uviedol, že Ukrajina je za vytvorenie tribunálu na základe otvorenej medzinárodnej zmluvy, ku ktorej by sa pripojili rôzne civilizované krajiny.

„Pre Ukrajinu je dôležité, aby bol tento tribunál od začiatku čo najoficiálnejší. Potrebuje podporu vašich krajín,“ dodal Smirnov.

Kanadská veľvyslankyňa na Ukrajine Larissa Kalatsa zdôraznila, že je dôležité postaviť pred súd osoby zodpovedné za ohavné zločiny spáchané počas vojny Ruska proti Ukrajine.

READ  Nedávne rusko-ukrajinské vojnové správy: živé oznámenia

Veľvyslanec Francúzskej republiky na Ukrajine Etienne de Ponsins uviedol, že Francúzsko podporí Ukrajinu pri vyšetrovaní vojnových zločinov tým, že v budúcnosti pošle príslušných expertov.

Yermak upozornil na dôležitosť takejto pomoci, aby sa zabezpečilo, že všetky súvisiace aktivity prebehnú rýchlo, keďže sa pri oslobodzovaní okupovaných území odhaľujú nové a nové zločiny.

Foto: Kancelária prezidenta Ukrajiny

MK

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close