šport

Olympijskí športovci a dobrovoľníci v Tokiu boli „mučení“ najhorúcejšími hrami, aké kedy v Tokiu prebiehali

Meteorológovia uvádzajú, že olympijských športovcov a dobrovoľníkov v Tokiu „mučia“ nebezpečné horúčavy, čo vyvíja tlak na organizátorov, aby prehodnotili budúcnosť tohto športu vo svete, kde sa v atmosfére nepokojov nachádzajú najhorúcejšie hry v histórii.

Teploty v japonskom hlavnom meste dosiahli vo štvrtok 34 ° C s vlhkosťou takmer 70%. Športovci a športoví vedci tvrdia, že kombinácia tepla a vlhkosti viedla k „brutálnym“ podmienkam, ktorým by sa v budúcich udalostiach malo vyhnúť.

Môže obmedziť rozsah vytrvalostných športov na základe geografie, ročného obdobia a dennej doby. Väčšie udalosti zvyšujú tlak na prechod do chladnejších období, vyšších zemepisných šírok, ráno a večer. Mnoho elitných športovcov, podobne ako mnohé špeciálne druhy, zisťuje, že sa ich prostredie zmenšuje.

Tokio 2020 zdôrazňuje riziko pokusu pokračovať v športovom biznise ako obvykle. Najmenej dve tenistky-Zarina Diazová z Kazachstanu a Paula Badosaová zo Španielska-prestali v strede zápasu s vyčerpaním z tepla a Padosa vyviedli z ihriska na invalidnom vozíku. Rus Daniel Medvedev potreboval vo štvrťfinále dvojhry mužov dva lekárske termíny.

„Môžem dokončiť zápas, ale môžem zomrieť,“ Povedal to rozhodcovi. „Ak zomriem, budeš za to zodpovedný?“ Medvedev povedal, že po zápase nemôže dýchať a že má v očiach „tmu“ a je „pripravený spadnúť z ihriska“.

Svetová jednotka č. 1 Novak Djokovič uviedol, že 20 rokov života bolo ťažších ako čokoľvek, čo kedy zažil. „Ste neustále dehydrovaní a cítite závažia na svojich pleciach kvôli vysokému teplu a vlhkosti a stagnácii vzduchu,“ povedal.

Spolu s ďalšími vyzval na prehodnotenie rozpisu a organizátori uviedli, že na budúcu olympiádu pridajú ďalšie dva dni, aby mali na poludňajšom slnku viac času na zotavenie a menšiu konkurenciu.

Vodné športy neposkytujú úľavu. Plavci na dlhé vzdialenosti by sa mali zobudiť za úsvitu, aby sa ich podujatie začalo o 6:30 hod. A skončilo sa pred najhoršími rannými horúčavami. Napriek tomu teplota vody v Tokijskom zálive stúpla na 29 ° C, ktorá bola opísaná ako „horúca ako polievka“. Syntetické pereje pre slalom na kanoe boli také horúce, že jeden súťažiaci, Matej Benaz zo Slovenska, ich opísal ako „ako pádlovanie vo vode do kúpeľa“.

READ  Američania majú v Paríži vzácny úspech
Daniel Medvedev potreboval vo štvrťfinále dvojhry mužov dva lekárske termíny. Foto: Vincenzo Pinto / AFP / Getty Images

Ruská lukostrelkyňa Svetlana Kompová sa liečila z vyčerpania tepla a plážoví volejbalisti uviedli, že piesok je príliš horúci na to, aby vydržal. Bruno Schmidt, brazílsky zlatý medailista za rok 2016, sa čudoval: „Prvé dva týždne tu boli jedny z najhorúcejších v mojom živote, verte či neverte.“

Sayaka MoriMeteorológ vysielateľa NHK v stredu uviedol, že vlhkosť vzduchu sa pohybuje nad 40 ° C, čo je nebezpečné. „Teplo represie skutočne mučí olympionikov a dobrovoľníkov v Tokiu,“ uviedol na twitteri. „Dávajte si pozor na dopad slnka.“ Štvrtok bol stále horúci.

Grafický

Športový generálny riaditeľ Toshiro Muto uviedol, že miernymi chorobami súvisiacimi s teplom bolo postihnutých iba 30 ľudí v dôsledku protiopatrení vrátane plášťov na ľad, rozprašovačov do hmly, solných piluliek a úpravy udalostí na chladné večery. „Dúfam, že naše kroky doteraz fungovali lepšie,“ povedal.

Športovci, plážový volejbal, cyklistika, futbal, hokej, maratónske plávanie, moderný päťboj, veslovanie, ragby, tenis a triatlon – pre rizikové podujatia – vedci z oblasti športu Organizátori dostali pokyn, aby zriadili „teplárne“ na spracovanie, Vrátane studených kúpeľov.

Dve vytrvalostné akcie – maratón a preteky – sa presunuli 800 km na sever do všeobecne veľmi studeného Hokkaidó, ale ostrov už 97 rokov zasiahli najtvrdšie vlny horúčav.

Letné olympijské hry v Los Angeles, Aténach, Atlante, Sydney, Pekingu a Rio de Janeiro zaznamenali špičkové teploty v polovici 30. rokov. Tokio je však neustále horúce a vlhké, s dvoma zložkami pri teplote Wet Bulb Globe Temperature (WGBT), ktorá je kľúčovým meradlom rizika tepelného tlaku.

V Tokiu naďalej pretrvávajú podmienky WBGT nad 30 ° C, v niektorých dňoch nad 32 ° C. To je o mnoho stupňov viac ako v Riu, Londýne, Pekingu a ďalších olympijských hrách, “povedal Oliver Gibson, odborný asistent fyziológie kondície na Brunel University.

Muž sa počas testovacej akcie plážového volejbalu ochladzuje v hmlovej stanici zriadenej v parku Shiokas
Muž sa počas testovacej akcie plážového volejbalu ochladzuje v hmlovej stanici zriadenej v parku Shiokas. Foto: Behroos Mehri / AFP / Getty Images

Tokijský aukčný dom má ďaleko od „mierneho a slnečného podnebia“, ktoré do roku 2013 sľuboval ako „najlepšie prostredie pre športovcov, ktorí môžu podávať najlepšie možné výkony“. Mali by to vedieť lepšie. Už v roku 1964 – naposledy, keď sa v Tokiu konali olympijské hry – si organizátori dávali pozor na letné horúčavy, ktoré mali naplánovať hry v októbri.

V meste sa odvtedy kúri. Teplota Od roku 1900 sa zvýšil na 2,9 ° CPodľa agentúry NASA. Takmer trikrát svetový priemer. Dôvodom je často to, že mesto je pokryté takým množstvom betónu, že sa v ňom zachytáva horúci vzduch, čo vedie k „efektu mestského horúceho ostrova“.

Russell Seymour, zakladateľ Britskej asociácie pre udržateľný šport, hovorí, že globálne otepľovanie spôsobené ľuďmi zvyšuje teploty na celej planéte a hrozí, že zo športových festivalov urobia testy vytrvalosti.

„Športovci sa testujú na najvyšších úrovniach ľudských schopností súťažiť v prostredí, ktoré je voči ľudskému telu nepriateľské. Písal pred zápasom.

Experimentálny úpal je jednou z troch najčastejších príčin náhlej smrti športovcov Vysvetľuje, prečo vlny horúčav vo veľkom zabíjajú 15 až 19-ročných mužov. Intenzívne cvičenie, často v horúcich a vlhkých podmienkach, nastáva vtedy, keď je telesná teplota jadra znížená na 40 ° C, potenie a iné techniky chladenia nie sú dostatočné a funkcia orgánov klesá.

Športovci môžu upravovať až do bodu. Paul Hugh, športový vedec z University of Oxford Brooks, pomáhal britským olympionikom, pilotom F1 a tenistom s teplom, ktoré môže bežne na bežiacom páse v uzavretej miestnosti zvýšiť vlhkosť až 86%.

Dobrovoľníci pripravujú pre divákov balíčky ľadu počas testovacej akcie plážového volejbalu na Tokio 2020
Dobrovoľníci pripravujú pre divákov balíčky ľadu počas testovacej akcie plážového volejbalu na Tokio 2020. Foto: Behroos Mehri / AFP / Getty Images

Hugh povedal, že tepelný tlak prichádza v troch fázach: tepelné záchvaty, ktoré môžu ovplyvniť výkonnosť a spôsobiť, že športovec omdlie; Tepelné vyčerpanie, ako napríklad Paula Radcliffe na aténskom maratóne 2004, keď konkurentom dochádzala energia na zotavenie; A môže to byť nebezpečné, ak sa rýchlo neošetríte kúrením, ľadovými bundami, studenými kúpeľmi a bahennými nápojmi – to všetko sa používa v Tokiu.

V podmienkach WBGT v polovici 30. rokov ani to nie vždy stačí. „Môžete vykonávať všetky rutinné cvičenia, ktoré chcete, ale existuje bod, keď telo dosiahne svoj limit. Môžete hrať futbal pri 40 ° C, ale všetka kvalita ide mimo hru. Keď dosiahnete tento vrchol, organizátori musia presunúť veci, naplánovať si večer alebo niečo iné v kalendári. Dátum musí byť zvolený.

Budúci rok boli katarské majstrovstvá sveta z tohto dôvodu presunuté na zimu. Vo Veľkej Británii Britská asociácia športu a fitness vied nedávno začala pracovať na akčnom pláne „riešenia mimoriadnych udalostí v oblasti klímy“. Vydanie je naplánované na november v Glasgowe pred Cop26.

Gibson predpovedá, že horúčavy v budúcnosti zmenia spôsob vedenia hry. „Myslím si, že je isté, že v dôsledku klimatických zmien a globalizácie hry bude hracie pole čoraz viac ovplyvňované globálnym otepľovaním. V budúcnosti sa môže stať, že v dôsledku rastúcich teplôt budeme na niektorých miestach vidieť neschopnosť organizovať šport. .

Možno bude potrebné zariadiť viac prestávok v hre, zdržať zápas a upraviť tabuľky. „Očakávam, že tu budú väčší vysielači vojenských udalostí ako športovci a ženy.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close