Veda

Omicron neinfikuje pľúca veľmi dobre, nájdite štúdie na zvieratách

Skupina nových štúdií na laboratórnych zvieratách a ľudských tkanivách poskytuje prvé informácie o tom, prečo variant Omicron spôsobuje miernejšie ochorenie ako predchádzajúce verzie koronavírusu.

V štúdiách na potkanoch a škrečkoch spôsobil Omicron menej škodlivé infekcie, často obmedzené na horné dýchacie cesty: nos, hrdlo a priedušnicu. Variant spôsobil veľmi malé poškodenie pľúc, kde predchádzajúci variant často spôsoboval zjazvenie a vážne dýchacie ťažkosti.

„Je spravodlivé povedať, že sa objavuje myšlienka choroby prejavujúcej sa predovšetkým v hornom dýchacom systéme,“ povedal Roland Eils, výpočtový biológ z Berlínskeho inštitútu zdravia. Štúdium Ako koronavírus infikuje dýchacie cesty.

v novembri, kedy bola prvá správa o omikrónová verzia Vedci, ktorí prišli z Južnej Afriky, mohli len špekulovať, ako by sa mohol správať odlišne od skorších foriem vírusu. Vedeli len to, že obsahuje výraznú a nebezpečnú kombináciu viac ako 50 genetických mutácií.

Predchádzajúci výskum ukázal, že niektoré z týchto mutácií umožnili koronavírusu pevnejšie sa viazať na bunky. Iné umožňujú vírusu uniknúť protilátkam, ktoré slúžia ako počiatočná obranná línia proti infekcii. Ako sa však nová verzia mohla správať vo vnútri tela, bolo záhadou.

„Nemôžete predpovedať správanie vírusu len na základe mutácie,“ povedal virológ Ravindra Gupta z University of Cambridge.

Za posledný mesiac viac ako tucet výskumných skupín, vrátane Dr Gupta, pozorovalo nový patogén v laboratóriu, infikovalo bunky v Petriho miskách omikrónmi a striekalo vírus do nosa zvierat.

Ako fungovali, Omicron sa rozšíril po celej planéte a ľahko nakazil aj tých, ktorí boli očkovaní alebo sa z infekcie zotavili.

Ale ako prípady raketovo stúpali, počet hospitalizácií sa mierne zvýšil. Predbežné štúdie na pacientoch naznačili, že Omicron s menšou pravdepodobnosťou spôsobí vážne ochorenie ako iné typy, najmä u ľudí, ktorí boli zaočkovaní. Napriek tomu tieto zistenia prišli s niekoľkými výhradami.

Po prvé, väčšina skorých omikrónových infekcií bola u mladých ľudí, u ktorých je menej pravdepodobné, že vážne ochorejú na všetky verzie vírusu. A mnohé z týchto skorých prípadov sa vyskytli u ľudí s určitou imunitou z predchádzajúcich infekcií alebo vakcín. Napríklad nebolo jasné, či sa Omicron ukáže ako menej závažný u neinfikovanej staršej osoby.

READ  Výskumníci z Texasu A&M sa zaoberajú novými variantmi koronovírusu

Experimenty na zvieratách môžu pomôcť objasniť tieto nejasnosti, pretože vedci môžu testovať omikróny na podobných zvieratách žijúcich v podobných podmienkach. Viac ako poltucet experimentov zverejnených v posledných dňoch poukazuje na rovnaký záver: Omicron je ľahší ako Delta a iné staršie verzie vírusu.

V stredu zverejnilo veľké konzorcium japonských a amerických vedcov hlásiť dobre Na škrečkoch a myšiach, ktoré boli infikované buď Omikronom alebo jedným z niekoľkých predchádzajúcich typov. Štúdia zistila, že ľudia infikovaní Omicronom mali menšie poškodenie pľúc, schudli a mali menšiu pravdepodobnosť úmrtia.

Hoci zvieratá infikované Omicronom mali v priemere oveľa miernejšie symptómy, na vedcov mimoriadne zapôsobili výsledky pre sýrske škrečky, druh, o ktorom je známe, že vážne ochorie na všetky predchádzajúce verzie vírusu.

„Bolo to prekvapujúce, pretože každý iný variant tieto škrečky silne infikoval,“ povedal spoluautor štúdie Dr. Michael Diamond, virológ z University of Washington.

veľa iné štúdia o potkanov A škrečky Dospel k rovnakému záveru. (Rovnako ako najnaliehavejšie výskumy Omicron, tieto štúdie boli zverejnené online, ale ešte neboli publikované vo vedeckých časopisoch.)

Dôvod, prečo je Omicron mliečny, môže byť záležitosťou anatómie. Doktor Diamond a jeho kolegovia zistili, že škrečky mali v nosoch podobné hladiny omikrónov ako zvieratá predtým infikované koronavírusom. Ale hladiny omikrónov v pľúcach boli jednu desatinu alebo menej ako hladiny iných typov.

a podobné vyhľadávanie Vedci z univerzity v Hong Kongu študovali fragmenty tkaniva odobraté z ľudských dýchacích ciest počas operácie. V 12 vzorkách pľúc vedci zistili, že omikróny rastú pomalšie ako delta a iné typy.

Vedci tiež infikovali tkanivo z priedušiek, trubice v hornej časti hrudníka, ktoré vedú vzduch z priedušnice do pľúc. A vo vnútri týchto bronchiálnych buniek v prvých dvoch dňoch po infekcii omikrón rástol rýchlejšie ako Delta alebo pôvodný koronavírus.

READ  Vakcína COVID-19: Náhla paralýza ženy v Houstone spojená s vakcínou Johnson & Johnson, tvrdí

Na tieto zistenia budú musieť nadviazať ďalšie štúdie, ako sú experimenty s opicami alebo skúmanie dýchacích ciest ľudí infikovaných Omicronom. Ak výsledky obstoja pri vyšetrovaní, mohli by vysvetliť, prečo sa zdá, že ľudia infikovaní Omicronom budú menej často hospitalizovaní ako ľudia s Deltou.

infekcia koronavírusom začína v nose alebo možno v nose ústa a šíri sa do hrdla. Mierne infekcie nie sú nič viac. Keď sa však koronavírus dostane do pľúc, môže spôsobiť vážne poškodenie.

Imunitné bunky v pľúcach môžu prehnane reagovať a zabíjať nielen infikované bunky, ale aj neinfikované bunky. Môžu spôsobiť únikový zápal, zjazvenie na jemných stenách pľúc. Okrem toho môžu vírusy unikať z poškodených pľúc do krvného obehu, spúšťať zrazeniny a ničiť ďalšie orgány.

Dr Gupta má podozrenie, že nové údaje jeho tímu ponúkajú molekulárne vysvetlenie, prečo sa Omicronu v pľúcach nedarí tak dobre.

Mnohé bunky v pľúcach nesú na svojom povrchu proteín nazývaný TMPRSS2, ktorý môže pomôcť vírusom, ktoré sa neúmyselne dostanú do bunky. Ale tím doktora Guptu zistil, že tento proteín nie je schopný dobre zachytávať omikróny. Výsledkom je, že Omicron robí pri infikovaní buniek týmto spôsobom horšiu prácu ako Delta. Tím na univerzite v Glasgowe nezávisle dospeli k rovnakému záveru.

Alternatívnou cestou môžu koronavírusy vstúpiť aj do buniek, ktoré netvoria TMPRSS2. Vyššie v dýchacích cestách bunky nenesú proteín, čo môže vysvetliť dôkaz, že Omicron sa nachádza častejšie v pľúcach ako v pľúcach.

Doktor Gupta špekuluje, že Omicron sa vyvinul v špecialistu na horné dýchacie cesty, ktorému sa darí v hrdle a nose. Ak je to pravda, vírus môže mať väčšiu šancu, že bude vypudený v malých kvapôčkach do okolitého vzduchu a stretne sa s novými hostiteľmi.

READ  „No tak, poďme vážne“: Anthony Fauci tvrdí, že bol „úplne mimo kontaktu“ s maskou, ktorú nosil v roku 2022.

„Všetko, čo sa stane, sa prenáša do horných dýchacích ciest, však?“ Povedali. „V skutočnosti sa to nedeje dole v pľúcach, kde dochádza k závažným chorobám. Takže môžete pochopiť, prečo sa vírus vyvinul týmto spôsobom.“

Aj keď tieto štúdie jasne pomáhajú vysvetliť, prečo Omicron spôsobuje mierne ochorenie, zatiaľ neodpovedajú, prečo sa odroda tak dobre šíri z človeka na človeka. Spojené štáty prihlásené viac ako 580 000 prípadov Len vo štvrtok, z ktorých väčšina sa považuje za Omikrónov.

„Tieto štúdie sa zaoberajú otázkou, čo sa môže stať v pľúcach, ale v skutočnosti neriešia otázku prenosu,“ povedal Sarah Cherry, virologička na Perelman School of Medicine na Pensylvánskej univerzite.

Dr. Diamond povedal, že chce počkať na vykonanie ďalších štúdií, najmä na ľuďoch, a nie na zvieratách, než podporí hypotézu, že TMPRSS2 je kľúčom k pochopeniu omikrónov. „Myslím si, že je to ešte predčasné,“ povedal.

Vedci vedia, že časť infekčnosti Omicronu pochádza z jeho schopnosti vyhýbať sa protilátkam, čo mu umožňuje ľahšie vstúpiť do buniek očkovaných ľudí ako iné typy. Má však podozrenie, že Omicron má aj iné biologické výhody.

Minulý týždeň výskumníci Nahlásené Tento variant obsahuje mutáciu, ktorá môže oslabiť takzvanú vrodenú imunitu, molekulárny alarm, ktorý rýchlo aktivuje náš imunitný systém pri prvom náznaku invázie. Nos, Bude však potrebné vykonať ďalšie experimenty, aby sme zistili, či je to skutočne jedno z tajomstiev úspechu spoločnosti Omicron.

„Mohlo by to byť také jednoduché, v slinách a nosových priechodoch ľudí je veľa vírusu,“ hovorí Dr. povedala Cheri. Ale môžu existovať aj iné vysvetlenia pre jeho efektívnu difúziu: Môže sa stať stabilnejším vo vzduchu alebo lepšie infikovať nových hostiteľov. „Myslím si, že je to naozaj dôležitá otázka,“ povedala.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close