Zábava

Oneskorenia a príplatky: Pravidlá po Brexite, ktoré musíte poznať pred odoslaním darčekov v tomto roku

Pre tých, ktorí chcú tieto Vianoce posielať darčeky do zámoria, je len málo informácií o colných pravidlách a poplatkoch zavedených pri odchode Spojeného kráľovstva z EÚ a čo je nové? Výskum môže odhaliť.

Podľa nového prieskumu, ktorého sa zúčastnilo viac ako 1000 členov výskumného tímu *, každý šiesty z nás plánuje tento rok poslať vianočné darčeky do zahraničia.

Keďže Spojené kráľovstvo opustilo EÚ 1. januára 2021, nové pravidlá sa budú vzťahovať na darčeky v hodnote vyššej ako 39 £. Ale takmer polovica z tých, ktorí plánujú poslať darček niekomu v EÚ, povedala, že o nových pravidlách nič nevedia a že vedia len veľmi málo.

Iba jedna osoba, ktorá odpovedala na náš prieskum, nám neuveriteľne povedala, že je si istá znalosťou nových pravidiel.

Keďže 83 % ľudí, ktorí chcú poslať darčeky priateľom a rodine do zahraničia, to plánuje urobiť mesiac alebo menej pred Štedrým dňom, vidíme vplyv nových pravidiel pre dovoz a vývoz a ako sa môžete vyhnúť problémom.


čítaj viac: Online nakupovanie: Musím platiť DPH, dovozné a manipulačné náklady?


Chýbajúce darčeky, meškanie a neočakávané poplatky

Čo je takmer každý desiaty od vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ v januári 2021? Členovia poslali darček na adresu EÚ. Jedna tretina meškaní je spôsobená tromi nepredvídanými obvineniami a šokujúce je, že jeden z 10 tvrdí, že jeho dar chýba.

Zmeny, ktoré priniesol Brexit, vytvárajú viac colných dokumentov pre spotrebiteľov a kuriérov.

Teraz musíte ku všetkému, čo pošlete, priložiť formuláre colného oznámenia s veľmi jasným popisom toho, čo to je a odkiaľ to pochádza.

„Porazili ma kuriéri, ktorým som veril“

Začiatkom septembra poslala Jonah Harry (56) zo svojho domu v južnom Walese šesť balíkov do svojho pozemku v španielskej Andalúzii. Zarezervoval dodávku cez Parcelforce pomocou ParcelHero, webovej stránky „sprostredkovateľa“.

READ  Najnovšie: Ericsson posiela správy tímovým hráčom na Euro 2020

Balík bol vrátený Jonahovi týždeň po odoslaní, ale zvyšných päť je stále rukojemníkov španielskych colníkov. Jonah hovorí, že predtým, ako opustila Spojené kráľovstvo so svojimi balíkmi, vyplnila požadované colné dokumenty a potom bola požiadaná, aby tie isté dokumenty vyplnila online a poštou.

Joanna nám hovorí: „Niekoľkokrát som telefonicky kontaktovala colnicu, ale pre jazykové bariéry ma odpojili a väčšina mojich e-mailov – v španielčine aj angličtine – zostala bez odpovede a poslala som štyri listy v angličtine a španielčine. Madridské kancelárie bez odpovede.

Požiadal som Parcelforce o pomoc s colnými balíkmi a oni sa správali neslušne a vyhli sa akejkoľvek zodpovednosti s tvrdením, že moja zmluva bola uzavretá s ParcelHero, ktorý si službu rezervoval.

„Balíkový hrdina sa tiež vyhol a povedal, že by som sa mal porozprávať s balíkovými silami.“

„Za túto takzvanú službu som zaplatil vyše sto libier. V mojich krabiciach boli veci, ktoré stoja za to, aby som sa cítil ako moje mŕtve matky a osobné veci v mojom dome. Sú pre mňa také cenné, že ma frustrovali kuriéri, ktorým som dôveroval.

Hovorca ParcelHero povedal: ‚Náš tím zákazníckych služieb pracuje na vrátení všetkých balíkov vrátených do Spojeného kráľovstva.‘ Následne sa ospravedlnila a pripísala Jonahovi kredit 25 libier.

Hovorca Parcelforce Global povedal: „Momentálne odkladáme dodanie niektorých položiek v Španielsku. Výrobky opúšťajú Spojené kráľovstvo včas, ale pri spracovaní španielskymi colnými úradmi sa môžu oneskoriť.

„Uistite sa, že poskytujete úplné a presné elektronické colné údaje a colné dokumenty (CN22 / 23), aby ste sa vyhli tomu, že tovar bude na colnici.“

ADT poste, španielska poštová služba, radí, že tovar obsahujúci tovar zo Spojeného kráľovstva, okrem Severného Írska, musí byť predložený španielskym colným orgánom na doručenie.

READ  Zlomilo sa tajomstvo otcovskej hviezdy: Tajná láska ... Omotala ho okolo seba Táňa Pauhofová!

Čo potvrdzuje ADT postale? Zostávajúcich päť Jonahových balíkov je teraz v procese vrátenia na jej adresu v Spojenom kráľovstve.

Nové pravidlá, ktoré musíte poznať, keď posielate darčeky do Európy

Hodnotové limity na clo a dovoznú DPH sa vzťahujú na darčeky a všetky položky sú ocenené na முன் 39 pred začiatkom platby za darčeky:

  • Ak je hodnota daru 39 a menej – nebude sa uplatňovať dovozná DPH, clo a manipulačný poplatok.
  • Medzi 39 a 135 – 20% dovozná sadzba DPH sa vzťahuje na celkové náklady na tovar a dopravu. Keďže platíte dovoznú DPH, budete musieť zaplatiť aj manipulačný poplatok kuriérovi, ale nebudete musieť platiť clo, pretože hodnota daru je nižšia ako 135 za použitie cla.
  • Viac ako 5 135 – Clo na dovoz DPH a poplatky za kuriérske služby budú v tejto fáze vyššie. Od platenia cla však môžete byť oslobodení, ak máte listinný dôkaz, že tovar na palube pochádza zo Spojeného kráľovstva.

Ak posielate darčeky (alebo akékoľvek iné položky) do Európy alebo inde, budete musieť k všetkému, čo pošlete, priložiť formuláre colného oznámenia. Listy, pohľadnice a dokumenty sú oslobodené.

Colné formuláre, ktoré budete musieť použiť pri odosielaní tovaru do zámoria, sa budú líšiť v závislosti od hodnoty vašej zásielky. Royal Mail vyžaduje iný formulár colného oznámenia v závislosti od toho, či je hodnota položky, ktorú posielate, vyššia alebo nižšia ako 270.

  • Pod 270 budete musieť vyplniť a priložiť formulár CN22.
  • Pre viac ako 270 budete musieť vyplniť a priložiť formulár CN23.

Vo všeobecnosti platí, že príjemca daru musí uhradiť náklady na colné spracovanie alebo prípadné manipulačné poplatky a tiež musí zaplatiť clo alebo dane vzniknuté v súlade s regionálnymi colnými pravidlami.

READ  Chyba ukrajinskej bosnianskej vlajky v kvalifikácii takmer spôsobuje boje

Môžu byť oslobodení od platenia cla, ak majú listinné dôkazy o tovare, ktorý sa nachádza v Spojenom kráľovstve.

Vianočné darčeky: Medzinárodné dátumy poslednej pošty

Dve tretiny respondentov v našom prieskume plánujú posielať darčeky do zahraničia, pričom uprednostňujú použitie Royal Mail.

Royal Mail International Standard & International Sledovacie a podpisové služby Dátumy posledného príspevku

* Ktoré z nasledujúcich je sčítanie 1 058 členov? Študijná skupina sa uskutočnila od 16. do 21. septembra 2021

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close