Ekonomika

Opätovné spustenie vyradených jadrových elektrární v Nemecku je technicky možné

Nemecko prehodnocuje svoje rozhodnutie odstaviť svoje posledné tri jadrové elektrárne do konca tohto roka. Podľa Joachima Bühlera z prevádzkovateľa bezpečnostných inšpekcií TÜV by tri zariadenia, ktoré boli minulý rok vyradené z prevádzky, mohli byť opäť uvedené do prevádzky.

Jadrové elektrárne Brockdorf v Šlezvicku-Holštajnsku, Grohnde v Dolnom Sasku a Gundremmingen C v Bavorsku sú „vo výbornom stave“ a mohli by byť reštartované „v priebehu mesiacov alebo týždňov“, povedal pre Bild výkonný riaditeľ TÜV Joachim Bühler. Šéf testovacieho a certifikačného orgánu uviedol, že takýto krok je technicky uskutočniteľný a „neškodný“.

Všetky tri bloky boli odstavené koncom minulého roka v rámci procesu denuklearizácie po japonskej jadrovej katastrofe vo Fukušime v roku 2011. Nemecko už prehodnocuje svoje rozhodnutie odstaviť do konca roka svoje posledné tri jadrové elektrárne: hromadu Isar 2 v Bavorsku, Neckarwestheim v Bádensku-Württembersku a Emsland v Dolnom Sasku.

Jadrová revolúcia

Napriek nedostatku elektriny a plynu a rekordným cenám v celej Európe vláda odmietla ponechať posledné tri jednotky nadlho. Situácia sa zhoršila po invázii Ruska na Ukrajinu. Nakoniec mladší partner vládnej koalície, Aliancia 90/Zelení, otvoril cestu k tomu, aby prestali trvať na zákonom určenom termíne denuklearizácie.

Nemecká vláda bola ešte pred mesiacom proti myšlienke predĺžiť prevádzku zvyšných troch jadrových blokov.

Ďalším prekvapením je, že aj tri vyradené jadrové reaktory sa dajú vrátiť späť online. Mesiac predtým vrcholní predstavitelia stále uvádzali právne, licenčné, bezpečnostné a poistné otázky. Uviedli tiež, že získanie ďalšieho jadrového paliva by bolo náročné.

Iní naliehali na rozhodovacie orgány v Berlíne, aby konali rýchlo, argumentujúc tým, že proces odstavenia je v plnom prúde a postupom času bude ťažšie ho zvrátiť. Bühler dodal, že celá flotila by mala byť funkčná do roku 2026.

Scholes signalizuje revíziu jadrovej politiky

Robert Habeck, zástupca kancelára a federálny minister pre hospodárske záležitosti a opatrenia v oblasti klímy, je najvyšším členom Zelených v kabinete. Kancelár Olaf Scholes zopakoval, že vláda sa „pozrie“ na výsledky opakovaných prísnych záťažových testov.

READ  bne IntelliNews - Slovenská koalícia je opäť na hrane

Minister financií Christian Lindner zo Slobodných demokratov vyzval na predĺženie existujúcej flotily do roku 2024.

Slovensko a Maďarsko vyzvali Nemecko, aby nezatváralo posledné tri jadrové elektrárne s výkonom 4,3 gigawattu. V súčasnosti poskytujú 5 % alebo viac elektriny v krajine.

Reaktorové tyče sa zvyčajne objednávajú rok vopred.

Podľa niektorých odborníkov je jednou z možností predĺženie prevádzky existujúcich zariadení až na tri mesiace s palivom, ktoré už majú. Predstavitelia priemyslu varovali, že reaktorové tyče sa zvyčajne objednávajú rok vopred.

Belgicko má v roku 2025 vyradiť z prevádzky svoje dva jadrové reaktory s celkovou kapacitou 2,1 gigawattu, no v marci sa rozhodlo ponechať ich v prevádzke ďalších desať rokov.Zobrazenia príspevku:
1

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close