Technológie

Orange spúšťa prvú 5G sieť na Slovensku

Nová sieť je už dostupná pre obyvateľov bratislavskej mestskej časti Petržalka a vybraných častí Banskej Bystrice. Novinkou je zavŕšenie trojročnej investície spoločnosti do modernizácie mobilnej siete v hodnote 144 miliónov eur.

„Vďaka najkomplexnejšej modernizácii našej siete sa nám podarilo začať s realizáciou mnohých ambicióznych projektov, vrátane výstavby prvej skutočne vysokorýchlostnej 5G siete na Slovensku, ktorá prináša veľmi vysoké prenosové rýchlosti a minimálne meškania,“ povedal Federico Colom. (Na snímke), generálny riaditeľ Orange Slovensko.

„Východiskový bod Orangeu pre zavedenie 5G siete nie je ani zďaleka dobrý a jej postupné nasadzovanie bude prebiehať v dvoch fázach – evolučnej a revolučnej.“

Pomocou tejto novej infraštruktúry môžu zákazníci prenášať dáta rýchlosťou až 1300 Mbps pri sťahovaní a 130 Mbps pri odosielaní súborov. Túto rekordnú rýchlosť dosahuje samostatné frekvenčné pásmo – 3,5 GHz, ktoré funguje nezávisle od sietí 4G a 4G+ a rozširuje štandard technológie 5G.

Sieť navyše využíva najnovšiu technológiu Massive MIMO, ktorá zlepšuje efektivitu a rýchlosť prenosu dát.

„Zavedenie novej siete, akou je 5G, je dôležitým míľnikom v histórii operátora, ktorý sa vyskytuje len raz za desaťročie. Nedávna kríza navyše ukazuje, aká dôležitá je konektivita pre naše ekonomiky,“ povedala Mari-Noelle Jégo-Laveissière, zástupkyňa CEO, Orange Europe.

„Teší ma, že Orange Slovensko je na dobrej ceste pomáhať svojim zákazníkom prinášať nové služby a inovácie aj v budúcnosti.“

Pokiaľ ide o stabilitu, 5G je energeticky efektívnejšie ako predchádzajúce technológie, pričom 5G antény spotrebujú o polovicu menej energie ako ich 4G náprotivky na GB prenášané pri „nízkej záťaži“ a do roku 2025 bude rozšírené nasadenie 10-krát menšie na GB. Pri umiestnení väčšieho počtu používateľov a preprave 10-krát väčšej návštevnosti.

5G umožní Orangeu dosiahnuť čisté nulové emisie uhlíka do roku 2040 v súlade so strategickým plánom spoločnosti Engage 2025.

READ  Auto sa skláňa pred všetkými benzínovými hlavami

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close