Svet

Osem mierových vojakov, vrátane českého rotmajstra, zahynulo pri páde vrtuľníka – Svet – Správy


,


12.11.2020 18:59

Počet obetí štvrtkovej mierovej misie vrtuľníka na Sinajskom polostrove, pri ktorej zahynul aj občan Českej republiky, sa zvýšil na osem. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na Mnohonárodné sily a pozorovateľské misie (MFO).

Česká armáda identifikovala občana Českej republiky, ktorý pri nehode zahynul ako seržantka Michaela Tichá. Informovala o tom česká armáda na sociálnej sieti Twitter.

„Stratili sme jedného z nás, kapitána Michaela Tichého. Je mi to skutočne ľúto. Na niektoré veci sa jednoducho nikdy nemôžete pripraviť. Úprimnú sústrasť rodine,“ napísal náčelník Generálneho štábu Českej republiky Aleš Opata na adresu sociálna sieť.

Česká armáda ďalej uviedla, že „príčinou nešťastia bola technická chyba“, informuje agentúra AFP. Podľa AFP sa Michaela Tichá narodila v roku 1993. Je prvou Češkou, ktorá zomrela počas zahraničnej misie.

Český prezident Miloš Zeman, predseda vlády Andrej Babiš a minister obrany Ľubomír Metnar vyjadrili úprimnú sústrasť rodine a blízkym príbuzným zosnulého seržanta. Izraelské ministerstvo zahraničia tiež vyjadrilo „najhlbší zármutok“ a sústrasť rodinám zosnulých.

Podľa misie Mnohonárodné sily a pozorovatelia (MFO) sa na palube vrtuľníka nachádzalo deväť ľudí, ktorí sa zrútili počas rutinnej misie neďaleko egyptského mesta Šarm aš-Šajch. Medzi obeťami je okrem kapitánky Tichej aj jeden Francúz a šesť občanov USA. Deviaty pasažier, Američan, nehodu prežil a bol prevezený do nemocnice.

Hovorca MFO Brad Lynch pre AFP potvrdil, že havarovaný vrtuľník patril mierovej misii a vyšetrovanie katastrofy sa už začalo.

Misia MFO bola vytvorená na základe mierovej dohody medzi Egyptom a Izraelom z roku 1979 a pôsobí na Sinajskom polostrove, ktorý leží medzi Izraelom, pásmom Gazy a Suezským prieplavom.

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

READ  Francúz cestoval s Camper van: turista musel stráviť dlhý čas vo väzení v Iráne

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close