Veda

OSIRIS-REx nadobro opúšťa asteroid Bennu

BENU (viditeľné vľavo dole) - koncepcia obsadenia kozmickej lode OSIRIS-REX.

BENU (viditeľné vľavo dole) – koncepcia obsadenia kozmickej lode OSIRIS-REX.
Ilustrácia: NASA / Goddard / University of Arizona ()férové ​​použitie)

Včera prešla okolo kozmická loď NASA OSIRIS-REx Asteroid Bennu Vesmír poslednýkrát končí svoj dvaapolročný vzťah so skalou. OSIRIS-REX sa ale stále vznáša v blízkosti asteroidu, akoby váhal s návratom na Zem asi 200 miliónov kilometrov. Cesta sa začne začiatkom mája.

OSIRIS-REX odoberá vzácne vzorky z asteroidu a na Zem by sa mal vrátiť 24. septembra 2023.

Asteroid Bennu.

Asteroid Bennu.
Ilustrácia: NASA / Goddard / University of Arizona

Michael Moray, zástupca projektového manažéra misie OSIRIS-REx pri Goddarovom vesmírnom lete NASA, povedal: „Opustenie oblasti okolo Benue v máji nám dáva„ sladké miesto “, keď odletový manéver znižuje palivo kozmickej lode. Spotreba bude nižšia. v Vyhlásenie. Moro uviedol, že ide o najväčší pohon, ktorý sa kozmickej lodi venuje od príchodu Bennu v októbri 2018.

Keď sa OSIRIS-REx odklonil od svojej známej obežnej dráhy, zachytil snímky povrchu asteroidu zo vzdialenosti asi 3 km. Vedci z NASA dúfajú, že odhalia, ako sa zmenil povrch Benue po odbere vzoriek OSIRIS-REx, ktorý si vyžadoval výbuch materiálu z povrchu skaly.

Zber vzoriek „Dotkni sa a choď“ (TAG) 20. októbra 2020 došlo k prielomu, ale tím do svojho plánu odletu zaradil prelety, aby mohli transformovať povrch asteroidu. Prelet bol dlhý asi šesť hodín a viac ako úplné otočenie asteroidu.

Kozmická loď spôsobila na asteroide poriadny rozruch, keď zhromaždila vzorku.

Kozmická loď spôsobila na asteroide poriadny rozruch, keď zhromaždila vzorku.
Ilustrácia: Goddardovo vesmírne stredisko NASA ()férové ​​použitie)

„Prieskumom distribúcie vyťaženého materiálu okolo miesta TAG sa dozvedáme viac o povahe povrchového a podpovrchového materiálu spolu s mechanickými vlastnosťami asteroidu,“ uviedol planetárny vedec Dent Loretta z Arizonskej univerzity a OSIRIS-REx z Hlavný vyšetrovateľ NASA pre tlačová správa.

Budeme pripravení na najnovšie snímky, ktoré by mali vyjsť zhruba o týždeň. Kozmická loď zdieľa anténu pre Pozemské komunity s fanatickým roverom, ktorý je momentálne tiež zaneprázdnený odosielaním správ. Môže to teda chvíľu trvať.

OSIRIS-REx má na začatie spiatočnej cesty zhruba mesiac. Dúfajme, že tieto posledné snímky asteroidov budú stačiť na to, aby nás udržali v septembri 2023.

READ  Fľaštičky označené ako „ovčie kiahne“ sa našli vo výskumnom zariadení vakcín v Pensylvánii, hovorí CDC

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close