svet

OSN tvrdí, že posledné boje v Líbyi vyhnali zo svojich domovov 16 000 ľudí.

Podľa najnovších bojov muselo opustiť svoje domovy viac ako 16 000 Líbyjčanov.

Sily medzinárodne uznávanej vlády znovu získali kontrolu nad západnou časťou krajiny a vyhnali bojovníkov maršala Khalifu Haftara.

Mierová misia OSN v Líbyi (UNSMIL) vo vyhlásení uviedla, že „sa obáva situácie civilného obyvateľstva a pokračujúceho cyklu násilia v krajine“.

Posledné vojenské akcie v okolí Tripolisu a Tarhuny spôsobili nové vlny vnútorného vysídlenia a utrpenia asi 16 000 Líbyjčanov.“, špecifikuje OSN, citovanú agentúrou AFP.

Vláda národnej jednoty so sídlom v Tripolise (GNA), podporovaná Tureckom a uznaná OSN, v posledných týždňoch prevzala kontrolu nad zostávajúcimi miestami v západnej Líbyi pod kontrolou prívržencov Haftaru. Mesto Tarhúna bolo poslednou prohaftarovou baštou, ktorú obsadili sily GNA.

Haftar, ktorého základňa sa nachádza na východe krajiny, kde je aj parlament, spustil v apríli v apríli ofenzívu zameranú na dobitie Tripolisu zo strany GNA. Toto úsilie si vyžiadalo životy stoviek ľudí a prinútilo okolo 200 000 ľudí opustiť svoje domovy. Zostatok však nezahŕňa 16 000 ľudí vysídlených z posledných niekoľkých dní.

Ministerstvo vnútra GNA naopak vyzvalo vojenské a bezpečnostné sily „oslobodeného územia“, aby chránili životy a majetok civilistov, a zaviazali sa, že budú vinníkom vinníkov bez ohľadu na ich hodnosť. ,

Chaos vypukol v Líbyi v severnej Afrike po povstaní v roku 2011, ktoré podporili aj vojenské aliancie NATO s leteckými útokmi. Povstanie v rámci tzv. Arabskej jari malo za následok pád a smrť dlhoročného režimu líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího.

(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close