Svet

OSN vyzýva Izrael, aby zastavil demoláciu

Štyria európski členovia Organizácie Spojených národov, Írsko a Rada bezpečnosti vyzvali Izrael, aby prestal búrať beduínske osady v údolí Jordánu a zabezpečil humanitárny prístup do komunity žijúcej v Hamze al-Baqaya.

V spoločnom vyhlásení na konci mesačného zasadania Rady bezpečnosti o konflikte na Blízkom východe – v Írsku, Estónsku, Francúzsku, Nórsku a Spojenom kráľovstve uviedol: Vrátane štruktúr financovaných EÚ a darcami realizovaných izraelskými orgánmi v Hamza al-Baia v údolí Jordánu. „

Koncern sa zameriava na 70 alebo viac ľudí žijúcich v komunite pedoinov, vrátane 41 detí.

Vo vyhlásení sa uvádza: „Opakujeme našu výzvu, aby Izrael zastavil demolácie a zaistenie.

„Ďalej vyzývame Izrael, aby umožnil úplný, trvalý a neobmedzený humanitárny prístup do komunity v Hamza al-Baqaya.“

Hamza al-Baqiya leží v údolí Jordánu, úrodnej a strategickej krajiny rozprestierajúcej sa od jazera Tiberias po Mŕtve more, ktoré sa stalo kľúčovým bodom v boji o Západný breh Jordánu.

Toto sa nazýva oblasť C na Západnom brehu Jordánu, na okupovanom palestínskom území, ktoré je pod úplnou izraelskou vojenskou kontrolou.

Podľa izraelského stanného práva nemôžu Palestínčania v regióne budovať štruktúry bez povolenia, čo sa všeobecne popiera a demolácia je bežná.

Veľvyslanec OSN v regióne Dor Wennesland vyjadril znepokojenie nad demoláciou a zaberaním pôdy.

Povedal, že izraelské bezpečnostné sily „zbúrali alebo skonfiškovali 80 štruktúr“ v komunite Pedoinov „v izraelskej vyhlásenej palebnej zóne v údolí Jordánu“.

Opatrenia „niekoľkokrát vysídlili 63 ľudí, z toho 36 detí, a nasledovali po podobnej demolácii v novembri 2020,“ uviedol.

Wennesland uviedol: „Žiadam Izrael, aby zastavil demoláciu a konfiškáciu palestínskeho majetku na okupovanom západnom brehu Jordánu vrátane východného Jeruzalema a umožnil Palestínčanom rozvíjať svoje komunity.“

READ  Uganda: Bobby Wine podáva právne spory proti výsledkom volieb Ugandské správy

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close