Svet

OTP Banka zmenila majiteľa, neskôr zmení aj svoj názov. Klientom pribudnú nové služby – Spoločnosti a trhy – Ekonomika

OTP Banka Slovensko zmenila majiteľa. Jej novým väčšinovým vlastníkom sa stala belgická skupina KBC, ktorá na Slovensku vlastní aj ČSOB Banku. Obe strany sa dohodli na predaji v polovici februára tohto roku. Národná banka Slovenska (NBS), Belgická národná banka (NBB), Európska centrálna banka (ECB) a Protimonopolný úrad SR (PMÚ SR) už obchod oficiálne schválili. Ich súhlas bol nevyhnutný pre uzavretie dohody.

Belgická matka sa tak stala 99,44-percentnou vlastníčkou. Zvyšok zostane v rukách menšinových akcionárov. OTP Banka bude na trhu nateraz pôsobiť pod vlastným menom ako sesterská banka s ČSOB. Neskôr dôjde k legálnemu a operatívnemu prevodu do ČSOB. Obchodné meno OTP Bank sa zachová až do oficiálneho zlúčenia oboch bánk. Nový majiteľ však zatiaľ neprezradil, kedy dôjde k poslednej fáze akvizície.

Čo to znamená pre ľudí?

Belgická matka informuje klientov OTP banky, že fúzia si nevyžaduje ich aktívne kroky. Prioritou počas celého procesu fúzie by malo byť zabezpečenie plynulého prechodu klientov a zamestnancov pod novú značku. Ešte pred zmenou budú mať klienti prístup aj k novým službám.

V najbližších týždňoch napríklad dostanú neobmedzenú možnosť bezplatného výberu hotovosti z bankomatov ČSOB. Vďaka tomu bude k dispozícii viac bankomatov. „Výber hotovosti z bankomatov skupiny KBC v Maďarsku, Českej republike, Belgicku a Bulharsku bude mať prospech iba z 20 centov,“ uvádza ČSOB.

Klienti dostanú navyše možnosť zriadiť si bežný účet s balíkom služieb Pohoda. Mali by mať priaznivé podmienky pre jeho založenie. O týchto ponukách produktov sa môžu dozvedieť v kamenných pobočkách ČSOB. Varuje však, že bude vždy informovať klientov o ich aktivácii.

Zamestnanci OTP banky však môžu byť znevýhodnení. Po dokončení akvizície môže nový vlastník uzavrieť napríklad tie pobočky, ktoré budú v blízkosti kamenných pracovísk ČSOB. Pri podobných zlúčeniach sa môžu niektorí zamestnanci presunúť do pobočiek nového vlastníka, niektorí však prídu o prácu. Môžu to byť napríklad duplicitné manažérske pozície.

READ  Bývalí zákonodarcovia na dereguláciu ropného sektora

Zostávajú štyri

Rebríček najväčších hráčov na bankovom trhu sa nezmení ani po dokončení akvizície. ČSOB však posilní svoje štvrté miesto s podielom 12,6 percenta. Podiel hypotekárnych úverov sa zvýši z pôvodných 12,9 percenta na 14,8 percenta. Pri bežných „spotrebičoch“ od 4,7 percenta do 8,2 percenta.

Po dokončení transakcie ČSOB získa 58 pobočiek po celom Slovensku, približne 176 000 retailových klientov a viac ako 14 000 firemných klientov. Rovnako ako na poistnom trhu, aj v bankách platí jednoduché obchodné pravidlo. Čím väčšia banka, tým lepšie. Ide hlavne o efektívnejšie fungovanie vďaka úsporám z rozsahu.

OTP banku vlastní maďarská banka OTP banka od roku 2002. Jej slovenská dcéra bola v posledných rokoch viac stratová. Jeho dnešný trhový podiel je 1,69 percenta a nedokázal sa zvýšiť. Rast by jej pomohol zotaviť sa z rokov straty. Aj to je jeden z dôvodov, prečo banku prevzala belgická skupina.

ČSOB pôsobí na slovenskom trhu už viac ako 50 rokov. Nie je to navyše prvá akvizícia banky. Asi pred desiatimi rokmi prevzala aj klientov Istrobanky. Okrem toho pôsobí aj ako poisťovňa, stavebná sporiteľňa alebo leasingová spoločnosť. Jej jediným vlastníkom a materskou spoločnosťou je belgická KBC Bank.

Páči sa vám tento článok?
Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je každý deň prinášať aktuálne správy. Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close