Ekonomika

Pakistan v kategórii „nebezpečná kritická voda“: správa OSN | Svetové novinky

Správa, ktorú zverejnila Agentúra OSN pre vodu, životné prostredie a sanitáciu, zaradila Pakistan a 22 ďalších krajín do kategórie „kriticky nezabezpečených vodou“, uviedla Dawn.

Pakistan v kategórii „nebezpečná kritická voda“: správa OSN. (súbor HT)

Univerzita OSN vo štvrtok zverejnila svoje hodnotenie globálnej vodnej bezpečnosti 2023, v ktorom sa uvádza, že 33 krajín z troch rôznych geografických regiónov má najvyššiu úroveň vodnej bezpečnosti. Napriek tomu všetky regióny mali krajiny s nízkou úrovňou vodnej bezpečnosti.

čítaj viac: Najvyšší pakistanský diplomat povedal, že otázka Kašmíru by sa mala vyriešiť podľa rezolúcií OSN

V tlačovej správe oznamujúcej túto správu sa v najnovšom hodnotení svetových vodných zdrojov, ktoré vykonali odborníci na vodu z Organizácie Spojených národov, uvádza, že prístup k riadenej pitnej vode a sanitácii „stále zostáva viac ako polovicu snom“. Viac ako 70 percent svetovej populácie, alebo 5,5 miliardy ľudí, nemá prístup k bezpečnej vode, pričom Afrika má najnižšiu úroveň prístupu, len 15 percent populácie regiónu.“

V tlačovej správe sa uvádza: „Tri zo štyroch ľudí v súčasnosti žijú v krajinách s nedostatkom vody. Viac ľudí zomiera na nedostatok bezpečnej pitnej vody, sanitárnych a hygienických (WASH) služieb ako na katastrofy súvisiace s vodou.“

Podľa anglických novín so sídlom v Pakistane odborníci zistili, že väčšina svetovej populácie v súčasnosti žije v krajinách s nedostatkom vody, ako sú Šalamúnove ostrovy, Eritrea, Sudán, Etiópia, Vanuatu, Afganistan, Džibutsko, Haiti a Papua-Nová Guinea. Somálsko, Libéria, Svätý Krištof a Nevis, Líbya, Madagaskar, Južný Sudán, Mikronézia, Niger, Sierra Leone, Jemen, Čad, Komory a Srí Lanka.

„Je to veľmi znepokojujúce, pretože bezpečnosť vody je základom rozvoja,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Iné európske krajiny, Dánsko, Luxembursko, Rakúsko, Nórsko, Švajčiarsko, Fínsko a Island, Írsko, Francúzsko, Litva, Grécko, Nemecko, Anglicko, Estónsko, Taliansko, Lotyšsko, Španielsko, Slovensko, Slovinsko, Chorvátsko, Maďarsko a Portugalsko, hlásia Švédsko. Krajina s najvyšším zabezpečením vody.

Jedinými krajinami, ktoré sa kvalifikujú do kategórie zabezpečenia proti vode v USA, sú Kanada a Spojené štáty americké, zatiaľ čo medzi krajiny s ochranou proti vode v ázijsko-pacifickej oblasti patria Nový Zéland, Cyprus, Austrália, Japonsko, Izrael a Kuvajt. A Malajzia podľa Dana.

Zistenia správy naznačujú, že „hojná dostupnosť prirodzenej vody nemusí nevyhnutne zabezpečiť bezpečnosť vody,“ uvádza sa v tlačovej správe.

V tlačovej správe sa dodáva: „Mnoho krajín v Afrike, Ázii a Tichomorí a Amerike s bohatými zdrojmi sladkej vody má vysokú mieru nízkej ekonomickej hodnoty, napriek vysokým ekonomickým stratám spôsobeným záplavami alebo suchom.“

Globálne hodnotenie, ktoré sa uskutočnilo v polovici Dekády opatrení v oblasti vody (2018 – 2028) a Agendy 2030 pre trvalo udržateľný rozvoj, poskytlo „viacrozmerné porovnanie“ stavu vodnej bezpečnosti, ktorý ovplyvňuje 7,8 miliardy ľudí v 186 krajinách, uvádza správa. Dodatočné zistenia.

„Správa predstavuje niekoľko alarmujúcich štatistík, ktoré tvrdia, že svet je ďaleko od dosiahnutia cieľa udržateľného rozvoja (SDG) číslo šesť, ‚čistej vody a hygieny pre všetkých‘,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Podľa správy správa OSN skúmala bezpečnosť vody v 10 oblastiach: poskytnúť realistickejšie pochopenie „stavu bezpečnosti vody na celom svete“: pitná voda, sanitácia, dobrá hygiena, kvalita vody, dostupnosť vody, hodnota vody, vodné hospodárstvo, ľudská bezpečnosť, hospodárska bezpečnosť a voda Stabilita zdrojov.

Podľa tlačovej správy „Výsledky sú alarmujúce: 78 percent svetovej populácie (6,1 miliardy ľudí) v súčasnosti žije v krajinách s nedostatkom vody.“

čítaj viac: Pakistanská dokonalá búrka: Ekonomická kríza sa stretáva s politickou

Podľa správy nedostatok čistých WASH služieb v Afrike prispel k slabej bezpečnosti vody v regióne. V 54 afrických krajinách, vrátane 33 najmenej rozvinutých krajín a šiestich malých ostrovných rozvojových štátov (SIDS), asi 31 percent populácie (vyše 411 miliónov) údajne nemá prístup k základným zásobám vody.

Tlačová správa dodala: „Len 15 percent populácie má prístup k bezpečne spravovanej pitnej vode. Čo sa týka sanitačných služieb, 82 percent stále žije bez prístupu k bezpečne riadenej sanitácii.“

Následne uviedlo, že globálne viac ľudí zomiera na nedostatok bezpečných umývacích služieb ako na katastrofy súvisiace s vodou. „A znepokojivo sa situácia nezlepšuje: miera úmrtnosti v dôsledku WASH sa v roku 2019 zvýšila v 164 krajinách v porovnaní s predchádzajúcimi odhadmi WHO z roku 2016.“

V tlačovej správe sa tiež uvádza, že prekážkou je komplexné a presné hodnotenie kvality vody na národnej úrovni.

V tlačovej správe sa tiež uvádza: „Úroveň čistenia odpadových vôd z domácností, ako ju hodnotí WHO pomocou štatistík o sanitácii domácností, je veľmi nízka (menej ako 30 %) v Afrike a veľkých častiach Ázie a Tichomoria a vo väčšine (menej ako 50 % V krajinách Južnej Ameriky všetky regióny „Existujú však výnimky,“ oznámil Dawn.

READ  Japonská Kišida sa zaviazala pomôcť Poľsku, ktoré podporuje Ukrajinu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close