Svet

Pakistan zakázal úradníkom kupovať nové autá, aby si zabezpečil pomoc MMF

MMF vyzval Pakistan, aby riešil svoje deficity vo fiškálnom a bežnom účte.

Islamabad:

Pakistanská ministerka financií Mifta Ismailová v piatok uviedla, že vláda zvýši dane pre bohatých a zakáže nákup nových áut pod tlakom na obmedzenie fiškálneho deficitu a ochranu záchranného balíka Medzinárodného menového fondu (MMF).

Krajina s 220 miliónmi obyvateľov čelí kríze platobných bilancií, keďže devízové ​​rezervy klesajú pod 10 miliárd dolárov, 45 dní na dovoz nestačí a bežný účet sa rozširuje a fiškálny deficit sa prehlbuje.

Ismail, ktorý v júli zverejnil rozpočet na finančný rok 2022/23, uviedol, že zvýšenie daní pre bohatých zabráni dovozu áut a vládnym úradníkom v nákupe nových vozidiel. Bezprostredne nie je jasné, či ide o zákaz len pre služobné vozidlá alebo pre osobné použitie.

„Začali sme ťažkými rozhodnutiami. Ale to nie je koniec ťažkých rozhodnutí,“ povedal Ismail.

MMF požiadal juhoázijskú krajinu, aby pred zverejnením záchranného balíka vyriešila svoj zvýšený finančný deficit a deficit bežného účtu, keďže Pakistan sa odchýlil od politík dohodnutých v poslednom preskúmaní v rámci rozšíreného programu financovania multilaterálnej agentúry.

Ismail povedal, že vláda zabráni daňovým únikom, čo pomôže zvýšiť príjmy na 7 biliónov pakistanských rupií (34,65 miliardy dolárov) do roku 2022/23 a zníži deficit.

Ismail uviedol, že vláda sa na rok 2022/23 zameria na fiškálny deficit vo výške 4,9 % HDP, ktorý by výrazne klesol z 8,6 % v aktuálnom roku.

Povedal, že cieľom vlády bude získať z privatizácie 96 miliárd pakistanských rupií.

Odstránenie drahých dotácií na pohonné hmoty, jedno z kľúčových opatrení na splnenie podmienok Medzinárodného menového fondu, už vláda zaviedla a ceny pohonných látok sa zvýšili o 40 %.

Ismail uviedol, že v rokoch 2022/23 zníži hospodársky rast na 5 % z 5,97 % v aktuálnom finančnom roku končiacom 30. júna.

READ  Trump trvá na „overiteľných číslach“ - po telefónnom rozhovore došlo k úniku „počtu telefónov“

Vláda stanovila celkový cieľ výdavkov vo výške 9,5 bilióna pakistanských rupií na roky 2022/23. Ismail povedal, že očakáva priemernú infláciu 11,5 % do roku 2022/23.

(Okrem názvu tento príbeh neupravoval personál NDTV a bol publikovaný zo zdroja syndikátu.)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close