Ekonomika

Pakistanský premiér: Chce „spravodlivé a mierové“ riešenie otázky Kašmíru s Indiou

Pakistanský premiér Shahbaz Sharif vo štvrtok potvrdil, že Pakistan chce mierové bilaterálne vzťahy s Indiou. Hovoril tiež o vyriešení všetkých otázok, vrátane „spravodlivého a mierového riešenia otázky Džammú a Kašmíru v súlade s príslušnými rezolúciami BR OSN“.

Komentáre Shebaza Sharifa prišli počas stretnutia s novovymenovaným austrálskym vysokým komisárom pre Pakistan Neilom Hawkinsom, informoval The Express Tribune.

„Spravodlivé a mierové riešenie otázky Džammú a Kašmíru v súlade s príslušnými rezolúciami BR OSN a želaniami obyvateľov Kašmíru je nevyhnutné pre mier a stabilitu v regióne,“ uviedol premiér Šehbaz.

Noviny tiež informovali, že predseda vlády Pakistanu zdôraznil prínos medzinárodného spoločenstva v tejto záležitosti. Poznamenal dokonca aj vplyv tohto problému na trvalý mier v južnej Ázii.

Komentáre pakistanského premiéra prichádzajú aj po tom, čo bývalý pakistanský premiér Imran Khan ocenil nezávislú zahraničnú politiku Indie. Tiež kritizoval západné krajiny za kritiku Indie, ktorá nakupuje ruskú ropu.

Imran Khan odsúdil zahraničné sprisahanie pod vedením USA proti nemu, keďže bývalého premiéra potupne zvrhli po tom, čo prehral hlasovanie o nedôvere.

Počas útoku na amerického prezidenta Joea Bidena Khan pri niekoľkých príležitostiach pochválil Indiu za to, že nepristúpila na požiadavky Západu. India ocenila pokračujúci ruský nákup ropy napriek tomu, že je „strategickým spojencom“ USA.

Politická strana Imrana Khana Pakistan Tehreek-e-Insaf (PTI) zverejnila videoklip indického ministra zahraničných vecí S. Jaishankara v Lahore, v ktorom povedal, že Naí Dillí urobí to, čo je pre ich ľud najlepšie.

„Keď bol indický minister zahraničných vecí požiadaný, aby nekupoval ruskú ropu, povedal, kto sú oni, aby diktovali indickú zahraničnú politiku. Európa kupuje ruskú ropu, ľudia ju potrebujú. Budú ju kupovať aj naďalej,“ povedal Imran Khan. Citujúc EAM Jaishankar, dodal: „Yeh hota hai Azad Mulk.“ (Takto by vyzerala slobodná krajina).

READ  Janaf by mohol výrazne zvýšiť prepravu ropy do Maďarska

Imran Khan kritizoval pakistanskú vládu vedenú Šebázom za to, že sa podvolila tlaku USA na nákup ropy z Ruska.

„Hovorili sme s Ruskom o nákupe lacnej ropy, ale táto vláda nemá odvahu povedať nie americkému tlaku. Ceny palív rastú a ľudia sú pod hranicou chudoby. Som proti tomuto otroctvu,“ povedal Khan.

„Ak India, ktorá získala nezávislosť v rovnakom čase ako Pakistan, Naí Dillí môže zaujať pevné stanovisko a formovať svoju zahraničnú politiku podľa potrieb svojho ľudu, kto sú oni (vláda Shebaza Sharifa) kresliacu čiaru,“ Imran. povedal Khan davu.

Imran Khan odkázal na Jaishankarove komentáre na GLOBSEC 2022 Bratislava Forum na Slovensku v júni tohto roku.

Počas fóra v júni EAM Jaishankar reagoval na nespravodlivú kritiku obchodov s indickou ropou z Ruska, ktoré mali dopad na globálnu ekonomiku.

Pakistanský premiér Shehbaz Sharif medzitým zopakoval pevný záväzok Pakistanu rozšíriť spoluprácu s Austráliou v rôznych sektoroch vrátane obchodu, investícií, poľnohospodárstva a chovu dobytka, informoval The Express Tribune.

Zdôraznil tiež dôležitosť rozšírenia technickej a vzdelávacej spolupráce, priamych leteckých spojení, efektívnej migrácie a medziľudských kontaktov.

Austrálsky veľvyslanec v Pakistane Neil Hawkins vyjadril želanie ďalej posilňovať bilaterálne vzťahy medzi oboma krajinami.

So záznamami s ANI.

Všetky obchodné správy, novinky z trhu, najnovšie udalosti a najnovšie novinky si môžete pozrieť na Live Mint. Stiahnite si aplikáciu Mint News a získajte denné aktualizácie trhu.

A menej

Prihlásiť sa na odber Spravodaje mincovne

* Prosím zadajte platnú emailovú adresu

* Ďakujeme, že ste sa prihlásili na odber nášho newslettera.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close