Hlavné správy

Palestínčania sú optimistickí: dúfajú, že v Bidene obnovia vzťahy s USA

„Máme dostatočný dôvod na obnovenie kontaktov s novou americkou administratívou, hneď ako sa ujme úradu.“, ale ešte skôr to povedal minister al-Malki na online konferencii MED 2020 v Ríme o zahraničnej politike. „Celkovo sme optimistickí a pripravení na kontakty s novou administratívou,“ dodal al-Malki s tým, že palestínsky prezident Mahmúd Abbás očakáva telefonický rozhovor s Bidenom.

Podľa Al-Malkiho očakáva, že nový americký vodca sa „zbaví Trumpovho dedičstva“ na Blízkom východe vrátane takzvanej „dohody storočia“ a Abrahámových dohôd. Abrahámske dohody, ktoré boli podpísané vo Washingtone v septembri, predstavujú historickú normalizáciu vzťahov medzi Izraelom a arabskými krajinami – Bahrajnom a Spojenými arabskými emirátmi (SAE). Palestínski vodcovia po podpísaní dokumentov obvinili oba arabské štáty zo „vlastizrady“.

Vo štvrtok však al-Malki použil zmierlivejší tón a vymenoval podmienky, za ktorých by Palestínčania neprerušili vzťahy s arabskými krajinami, ktoré uznávajú Izrael. „Pretože otvorene vyhlásili, že podporujú palestínsku otázku, ktorej stále veria v Arabskú mierovú iniciatívu, nemáme problém pokračovať v našich vzťahoch s Bahrajnom a Spojenými arabskými emirátmi – alebo s ktoroukoľvek inou krajinou v arabskom svete, ktorá sa rozhodne normalizovať vzťahy v blízkej budúcnosti. s Izraelom, “vysvetlil šéf palestínskej diplomacie.

READ  Rozostavaná vyhliadková veža nad mestom Levona ponúka výhľad na viac ako polovicu Slovenska

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close