Zábava

Pamätáte si túto tvár? Po dvoch rokoch v ústraní nás opustila ďalšia herecká legenda …

Bol osobnosťou slovenského divadla, prezývali ho „šľachtic a gróf slovenského divadla“. Pre mnohých bol kovbojom aj pre jeho ležérny štýl obliekania a nerozlučné kovbojky na nohách. Vysoký, štíhly, elegantný, ostro rezaná tvár, zaujímavá farba hlasu. Herec s mimoriadnou charizmou, ktorý zostal pokorný celý život. Napriek ponukám mnohých divadiel zostal po celý čas v domácom kine. Nevymenil ho ani za Slovenské národné divadlo (SND). „A prečo by som mala? Aj tu sú ľudia,“ odôvodnené.

Andrej Mojžiš sa narodil 16. októbra 1925 v Kremnici. Začínal s divadlom v ochotníckom divadle v Bartošovej Lehôtke a Kremnici. Krátko pracoval aj v armádnom súbore Víta Nejedlého v Prahe v Českej republike. K profesionálnemu divadlu sa dostal náhodou. Ako sparingpartner sprevádzal svojho priateľa Antona Vozára na konkurz do zvolenského divadla. Prijali oboch.

Hercom DJGT vo Zvolene sa stal 1. augusta 1953. Mojsej vytvoril na scéne DJGT viac ako 160 postáv. Bol to Merkutio zo Shakespearovho Rómea a Júlie, Prospero z jeho Búrky a klaunský Fest Troch kráľov. Ďalej sa predstavil ako Vojak z Anny Kareniny, Tartuffe od Moliéra, profesor Higgins z hry GB Shawa Pygmaliona, Starec z rovnomennej hry od Gorkyho, Willi Lomen z hry Smrť obchodného cestujúceho od A Miller. Obsadil ho do hlavných postáv v hrách Mikuláš Kopernik, Don Juan a Don Quijote, ale zahral si aj postavy z diel Chalupka, Soloviča, Zahradníka, Sokola a ďalších slovenských autorov. Vynikal v hrách založených na svižnom dialógu: Milý klamár od J. Kiltyho v tandeme s K. Dubovicovou, talianska komédia Svadba pána Papagatta so Z. Gillom a ďalšie.

Marína Kráľovičová a Andrej Mojžiš
Marína Kráľovičová a Andrej

Zdroj: RTVS

Herec Andrej Mojžiš v Banskej Bystrici často účinkoval v speve. Okrem toho pracoval v rozhlase (Sobotník z banskobystrického štúdia) a ako vidiecky herec dostal veľa príležitostí vo filme a televízii: Drak sa vracia (1967), Očovské pastorále (1973), Sebechlebskí hudci (1975), Nepokojná láska (1975, séria). , Louis Pasteur (1976), Jedenáste prikázanie (séria 1976), Guy Nick Nicked Brumteles (1982), Výlet k mladosti (1983), Tajná voda nemého (1987), Rozruch v onkológii (1991), Antique Mirror (1996), nesplnený sľub (2009) a ďalšie.

Za celoživotné dielo v divadle získal Andrej Mojžiš niekoľko ocenení: Cenu Jozefa Kronera za celoživotné dielo (2000), štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky (2007), Cena čestného motýľa za celoživotný prínos pre DJGT (2008), Cena Kvetiny kultúry a umenia Banskobystrického samosprávneho kraja (2009).

Andrej Mojžiš zomrel 4. februára 2020 vo veku 94 rokov. Naposledy sa na verejnosti objavil v máji 2018.

Andrej Mojžiš

Zdroj: TASR

READ  „The Flash“: Michael Keaton hrá Batmana v novom filme DC

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close