šport

Pamätné štvrťfinále na fínskom ľade

1) 2003: Švédsko 6, Fínsko 5 (Helsinki)

Rovnako ako medzinárodné hokejové zápasy to bol šok.

Samozrejme, určite to nebolo prvýkrát, čo sa tímu podaril takýto návrat na veľkej scéne, keď sa Švédsko spamätalo z deficitu 5:1 a vyradilo Fínsko štvrťfinálovou výhrou 6:5.

Fanúšikovia NHL môžu napríklad oživiť víťaza Stanley Cupu z roku 1971 Montreal Canadiens, ktorý sa dostal z manka 5:1 na Boston Bruins a vyhral sériu prvého kola 7:5. V treťom zápase prvého kola v roku 1982 sa Los Angeles Kings zhromaždili z manka 5:1 v tretej tretine nad Edmontonom Oilers vedeným Waynom Gretzkým a vyhrali „Miracle on Manchester“ 6:5.

Ale rok 2003 bol ďalším krokom medzi klasickými severskými rivalmi. Hetrik Teemu Selana pomohol Fínsku vybudovať si štvorgólový náskok a švédsky tréner Hardi Nilsson upustil od štartéra Tommyho Sala v prospech Mikaela Delqvista. Helsinský partizánsky dav v počte 13 414 burcoval od radosti.

„Keď sme mali 5:1, myslím si, že každý bol pripravený dostať golfové palice von,“ povedal Delqvist.

A predsa sa príliv úplne obráti. Pasi Nurminen nahradil Fínska otváračku Johnnyho Harma a začal tretiu tretinu, keďže Švédi naďalej skórovali. Medzi vrcholy Tre Kronor patrila dvojica gólov Petra Forsberga, vrátane klasického nájazdu BJ Axelssona pri presilovej hre na konci tretej tretiny na 6:5.

„Bol to pre nás vysnívaný koniec turnaja,“ povedal tréner Fínska Hannu Aravirta.

Hoci sa ich národný tím v posledných rokoch dostal do vysnívaných výšin, vrátane zlatých medailí na MS 2019 a OH 2022, je to sen, na ktorý fínski fanúšikovia nikdy nezabudnú.

READ  Tenis, ATP – Swiss Indoors 2022: Rinderknecht porazil Čiliča

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close