Ekonomika

Pápež František dostal auto na vodík

Dojazd asi 500 km asi nevyužije.

VATIKÁN. Keby mal pápež František spočítať, koľko papamobilov pre neho už bolo vyrobených, pravdepodobne by sa zapotil. Najnovšia je skutočne neobvyklá nielen svojim dizajnom, ale aj pohonom.

Papamobil je založený na vodíku Mirai, pretože pápež František sa tiež zaujíma o ekológiu. Mirai, čo v japončine znamená budúcnosť, sa zmenil na biely krompáč s výškou až 2,7 metra.

K dispozícii je bohaté zasklenie, aby ľudia dobre videli na pápeža, stolička má v hornej časti LED osvetlenie. Nezabudlo sa ani na pohodlný prístup po schodoch k zadným bočným dverám.

V takom prípade sa nadstavba nesnaží pôsobiť aerodynamicky, vozidlo by malo slúžiť na krátke pohyby. Je preto zrejmé, že nový papamobil nepoužije dojazd asi 500 kilometrov, pričom vylúči iba čistú vodu.

Súvisiaci článok Dacia Duster sa stala novou členkou pápežskej flotily Čítať

Ekologické vozidlo má stále svoje dvojča a spolu ich darovalo pápežovi zhromaždenie japonských katolíckych biskupov, ako aj zástupcovia spoločnosti Toyota.

Automobil využíva systém palivových článkov s meničom napätia a dvojicou vysokotlakových vodíkových nádrží.

Zdrojom energie teda nie sú batérie, ako napríklad v elektromobiloch, ale palivové články, ktoré vyrábajú elektrinu v dôsledku chemickej reakcie vodíka a kyslíka. Elektromotor potom poháňa predné kolesá a Mirai má výkon 114 kW (155 k).

Je zaujímavé, že papamobil je založený na prvej generácii vodíka Miraiu, jeho nástupcovi, ktorý sa zmenil na elegantnú limuzínu, ktorú svet spoznal pred rokom.

READ  Škoda Karoq sa už vyrába v Bratislave! Dobré správy v ťažkých časoch - Časopis - Auto

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close