Ekonomika

Pápež František prichádza do Maďarska diskutovať o Ukrajine, imigrácii

Pápež František odlieta v piatok do Maďarska, aby začal trojdňovú cestu s vojnou na Ukrajine, prisťahovalectvom a kresťanskými koreňmi Európy, o ktorých sa očakáva, že budú hlavnými bodmi jeho verejných prejavov a rozhovorov s premiérom Viktorom Orbánom.

Návšteva bola jeho prvou, odkedy bol v marci hospitalizovaný pre bronchitídu. František povedie v nedeľu omšu pod holým nebom pred parlamentom s výhľadom na rieku Dunaj v Budapešti.

František plní svoj sľub oficiálnej návštevy o sedem hodín neskôr na ceste na Slovensko, aby v roku 2021 uzavrel cirkevný kongres v Budapešti.

Hoci hlavným cieľom je stretnúť sa s maďarskými katolíkmi, priznal, že obsah návštevy ovplyvnia aktuálne udalosti.

Francis sa má s Orbánom stretnúť v piatok.

„Teším sa na návštevu @pontifex,“ uviedol Orban vo štvrtok večer na Twitteri. „V problémových časoch, ako sú tie naše, je dôležité pamätať na to, čo nás drží pohromade, a základom budovania udržateľnej budúcnosti je viera.“

Maďarsko a Vatikán sú jediné dve európske krajiny, o ktorých má Orbán pocit, že sú „pro mier“ v súvislosti s Ukrajinou.

Orbán (59) a pápež (86) vyzvali na prímerie a rozhovory o ukončení vojny a František vyzval Ukrajinu, aby zostala otvorená dialógu s „agresívnym“ Ruskom, čo Ukrajina doteraz odmietala.

Maďarsko, ktoré tvrdí, že podporuje suverénnu Ukrajinu a stále má silné ekonomické väzby s Ruskom, odmietlo poslať Ukrajine zbrane.

Pápež síce často vyzýval na zbrojné embargo a zníženie zbrojnej výroby, zároveň však povedal, že posielanie zbraní na Ukrajinu je morálne prijateľné, ak sa používajú len na sebaobranu.

Pre Maďarov, ktorí čakali na príležitosť vidieť Františka, niektorí vnímali návštevu ako chvíľku nádeje.

„Keďže je vo svete toľko smútku, dúfam, že pozitívne posolstvo pápeža nám urobí dobre,“ povedala Annamaria Dusmat minulý piatok v budapeštianskej Bazilike svätého Štefana.

READ  Rozdielne ceny v Európe komplikujú úlohu ECB


Zdroj:

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close