Hlavné správy

Pápež kladie dôraz na súcit, keď končí svoju púť na Slovensko

Pápež František v stredu vyzval Slovákov, aby ich videli v núdzi, pretože svoju prvú pooperačnú plavbu zakončuje rozsiahlou masou pod holým nebom, ktorá počas prebiehajúcej epidémie koronavírusu prilákala desaťtisíce ľudí.

Neznačení ľudia sa zoradili vo Františkovej kolóne pozdĺž Chastinu, asi 15 kilometrov (asi 10 míľ) od západných hraníc Slovenska, a keď sa pomaly dostali k Bobemobile Jant a usmiali sa, František ho odmenil, keď dorazil na rozsiahle pole. .

Organizátori uviedli, že sa zúčastnilo 45 000 ľudí, ktorí preukázali dôkazy o očkovaní proti Govt-19 a dostali čiarový kód. Niekoľko tisíc neočkovaných pútnikov bolo povolených s negatívnym testom alebo dôkazom o uzdravení z vírusu. Nikto z davu len zriedka nosil masku.

Toto miesto je zasvätené národnému chrámu Panny Márie Sokosskej, najvýznamnejšej Panne Márii Slovenska, kde sa v roku 1995 modlil svätý Ján Pavol II. Každý rok 15. septembra sa do Chastinu hrnú davy na Slovensku a na sviatočné dni Slovenska. Hostiteľ, tento rok niektorí trávia noc v prašnom poli, aby získali dobré miesto.

„Viete si predstaviť, že som nadšený, pretože pochádza z Latinskej Ameriky,“ povedal mexický cestovateľ Eric Montalvo.

František počas svojej púte vyzval pútnikov, aby žili so súcitom a nádejou v srdciach, „aby identifikovali tých, ktorí ubližujú, trpiacich a tých, ktorí musia niesť ťažké kríže“.

Povedal im, že „viera nie je skrátená, ale inkarnuje sa v spojení s ľuďmi v núdzi“.

Budapešť, najväčšia rímskokatolícka krajina s počtom obyvateľov 5,5 milióna, bola jedinou významnou udalosťou Františka v stredu pred návratom do Ríma po štvordňovej púti do Maďarska a na Slovensko.

V čisto náboženskom finále zaznela subtílna štátna diplomacia-František sa prvý deň stretol s pravicovo-populistickým maďarským premiérom Viktorom Arbanom-a oslovil židovskú a rómsku komunitu na Slovensku.

Toto je Františkov prvý výlet po operácii čreva v júli na odstránenie 33-centimetrovej (13-palcovej) časti jeho hrubého čreva. Po viac ako ročnej spolupráci vo Vatikáne ohľadom obmedzení Govt-19 sa počas náročnej cesty, ktorú zrejme povzbudzoval dav, ukázal v dobrej forme a v dobrom duchu.

READ  Nová slovenská vláda vyhráva referendum

Francis plánuje do konca roka najmenej dve cesty: rýchly výlet do škótskeho Glasgowa, aby sa v novembri zúčastnil na klimatickej konferencii OSN, a výlet, ktorý Vatikán nepotvrdil – v decembri do Grécka, na Cyprus a Maltu.

___

Reportáž od Karla Janiska Praha. Philip Jenny prispel k tejto správe.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close