Hlavné správy

Pápež kladie dôraz na súcit, keď končí svoju púť na Slovensko

Sustin, Slovensko (AB)-Pápež František v stredu vyzval Slovákov, aby sa postarali o ľudí v núdzi, pretože svoju prvú pooperačnú cestu absolvoval s veľkou omšou pod holým nebom, ktorá prilákala desaťtisíce ľudí.

Neznačení ľudia sa zoradili vo Františkovej kolóne pozdĺž Chastinu, asi 15 kilometrov (asi 10 míľ) od západných hraníc Slovenska, a keď sa pomaly dostali k Bobemobile Jant a usmiali sa, František ho odmenil, keď dorazil na rozsiahle pole. .

Organizátori uviedli, že najväčšieho zhromaždenia tejto akcie sa zúčastnilo 60 000 ľudí počas pápežovej štvordňovej púte na Slovensko.

Toto miesto je zasvätené národnému chrámu Panny Márie Sokosskej, najvýznamnejšej Panne Márii Slovenska, kde sa v roku 1995 modlil svätý Ján Pavol II. Každý rok 15. septembra sa do Chastinu hrnú davy na Slovensku a na sviatočné dni Slovenska. Hostiteľ, tento rok niektorí trávia noc v prašnom poli, aby získali dobré miesto.

„Viete si predstaviť, že som nadšený, pretože pochádza z Latinskej Ameriky,“ povedal mexický cestovateľ Eric Montalvo. „Vďaka tomu máš pocit, že si k nemu blízko. A je to dobrý pocit.“

František počas svojej púte vyzval pútnikov, aby žili so súcitom a nádejou v srdciach, „aby identifikovali tých, ktorí ubližujú, trpiacich a tých, ktorí musia niesť ťažké kríže“.

Vyzval ich, aby žili tak, že „viera nie je skrátená, ale inkarnuje sa v spoločenstve s ľuďmi v núdzi“.

Budapešť, najväčšia rímskokatolícka krajina s počtom obyvateľov 5,5 milióna, bola jedinou významnou udalosťou Františka v stredu pred návratom do Ríma po štvordňovej púti do Maďarska a na Slovensko.

Pútnici musia predložiť dôkaz o vakcíne Govt-19, ktorá dostala čiarový kód a vstúpila na miesto. Niekoľko tisíc neočkovaných pútnikov bolo povolených s negatívnym testom alebo dôkazom o uzdravení z vírusu. Nikto z davu len zriedka nosil masku.

READ  CORONAVIRUS Biden prichádza s odvážnym prísľubom: vakcíny zadarmo pre všetkých Američanov

Vzhľadom na dominanciu variantu delta sú v poslednom čase nové prípady koronavírusu na vzostupe, v utorok dosiahli 760, čo je najvyšší počet od apríla. V dôsledku COVID-19 zomreli v utorok ďalšie štyri osoby z 12 566 ľudí.

Slovensko je vírusom veľmi postihnuté a v polovici februára bolo krajinou s najvyššou úmrtnosťou na COVID-19 na obyvateľa na svete.

Krajina má teraz najnižšiu zaočkovanosť v EÚ, pričom je zaočkovaných viac ako 2 milióny ľudí.

Čisto náboženské finále ukončilo návštevu jemnou štátnou diplomaciou. Prvý deň sa František stretol s pravicovo-populistickým maďarským predsedom vlády Viktorom Arbanom a oslovil židovskú a rómsku komunitu na Slovensku.

Toto je Františkov prvý výlet po operácii čreva v júli na odstránenie 33-centimetrovej (13-palcovej) časti jeho hrubého čreva. Po viac ako ročnej spolupráci vo Vatikáne ohľadom obmedzení Govt-19 sa počas náročnej cesty, ktorú zrejme povzbudzoval dav, ukázal v dobrej forme a v dobrom duchu.

Francis plánuje do konca roka najmenej dve cesty: rýchly výlet do škótskeho Glasgowa, aby sa v novembri zúčastnil na klimatickej konferencii OSN, a výlet, ktorý Vatikán nepotvrdil – v decembri do Grécka, na Cyprus a Maltu.

___

Reportáž od Karla Janiska Praha. Philip Jenny prispel k tejto správe.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close