Hlavné správy

Pápež na Slovensku hovorí, že náboženstvo nesmie využívať na politiku

Philip Bullella

Prešov, Reuters

František odletel do mesta Prešov na východnom Slovensku, kde viedol dlhý liturgický, byzantský obrad používaný Božím uctievaním, východnou katolíckou a pravoslávnou cirkvou.

Pápež svoj prejav prepletal na tému kresťanskej identity a tvrdil, že kríže a krucifixy často kresťania používali povrchne.

Vo svojom prejave k asi 30 000 veriacim povedal, že mnohí kresťania majú okolo krku na stenách, v autách a vo vreckách kríže alebo krucifixy, ale s Ježišom nemajú žiadny skutočný vzťah.

“Je dobré pozerať sa na ukrižovaného Ježiša a otvoriť naše srdcia,” povedal. „Neznižujte kríž na zbožný predmet, politický symbol, symbol náboženského a sociálneho postavenia.“

V Preso v roku 1950 komunistické úrady prinútili východných pravoslávnych katolíkov, ktorí boli verní pápežovi, aby sa pripojili k pravoslávnej cirkvi. Mnoho východných rituálnych duchovných, ktorí odmietli, bolo uväznených.

Odvolanie k náboženstvu

V Maďarsku sa pápež v nedeľu pozastavil a naliehal na náboženské cítenie v jeho protiimigračnej a nacionalistickej politike s tým, že hrozí, že maďarská kresťanská tradícia zanikne.

Orban po nedeľňajšom stretnutí s pápežom povedal, že pápeža požiadal o „zničenie kresťanského Maďarska“. Pápež v Maďarsku povedal, že krajina môže chrániť svoje kresťanské korene, ak s otvorenou mysľou hovorí tým, ktorí to potrebujú.

Na utorňajšej bohoslužbe sa František opäť zjavil, aby varoval kresťanov, že je presvedčený, že takzvané kultúrne vojny poškodzujú verejný záujem proti používaniu ich náboženstva.

„Ako často túžime po kresťanstve dobyvateľov, úspešného kresťana, ktorý je dôležitý a vplyvný,

Získava si slávu a rešpekt? “povedal.

Krajne pravicová strana Kotlebowi -ľudová strana na Slovensku tvrdí, že naše Slovensko stojí na troch pilieroch – kresťanskom, národnom a sociálnom – a do značnej miery sa zaviazalo zabrániť migrácii moslimských utečencov.

„Ukrižovanie nie je vlajka, ale čistý dôkaz nového spôsobu života,“ hovorí Francis, skutočný veriaci, ktorý „nikoho nevidí ako nepriateľa, ale každého ako brata alebo sestru“.

READ  Pri útoku zahynulo päť civilistov, informujú USA o uzavretí veľvyslanectva

Mnoho politických strán v Európe, vrátane mnohých krajne pravicových strán na východe, používa na svojich straníckych vlajkách alebo symboloch krížiky.

V Maďarsku používa kríž ako symbol Malá kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP), jeden z Urbanových vládnych spojencov. Krajne pravicová nacionalistická strana Náš domov (Mi Hazank) používa byzantský kríž s dvoma horizontálnymi lúčmi.

(Dodatočná správa od Roberta M ல்ல llera v Cossack and Jerkeli Chagak v Budapešti; úprava Alex Richardson)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close