Svet

Pápež odvolal poľského biskupa, ktorý kryl sexuálne škandály

V sobotu pápež František natrvalo odvolal poľského biskupa, ktorý bol pred niekoľkými mesiacmi suspendovaný z vedenia diecézy v Kaliszi.

Stalo sa tak v súvislosti s obvineniami, že biskup sa vzťahoval na prípady sexuálneho zneužívania páchaného kňazmi v jeho diecéze. Prípadom sa zaoberajú vatikánske vyšetrovacie orgány, informovala v sobotu agentúra AP.

Odvolanie Edwarda Janiaka naznačuje, že Vatikánu sa podarilo dokázať aspoň niektoré z obvinení obsiahnutých v dokumente o sexuálnom zneužívaní v cirkvi v Poľsku, ktorý podkopal vplyvnú katolícku hierarchiu krajiny.

V sobotu pápež František prijal Janiakovu rezignáciu a potvrdil ho ako dočasného správcu diecézy Łódského arcibiskupa Grzegorza Ryša.

V máji tohto roku sa na internete objavil dokumentárny film Hra na schovávačku, ktorý zachytáva príbehy obetí dvoch pedofilných kňazov a zodpovedajúcu reakciu poľských cirkevných autorít – ktorá bola podľa tvorcov úplne nedostatočná .

Kňazi neboli potrestaní

V dokumente sa uvádza, že kňazi obvinení z pedofilných činov neboli zvyčajne za svoje činy potrestaní a často boli iba preložení do iných farností. Janiak bol priamym nadriadeným oboch kňazov – najskôr ako pomocný biskup vo Vroclave a potom ako biskup v Kaliszi, kde pôsobil od roku 2012.

Filmári tvrdia, že poľské diecézy hlásili podobné neprijateľné činy svojich kňazov Vatikánu až po zverejnení obvinení.

Zástupca poľskej biskupskej konferencie v reakcii na novú časť dokumentu pripustil, že došlo k porušeniu stanovených cirkevných postupov v daných otázkach, ktoré by mal podľa neho Vatikán vyšetrovať.

Film Skryť a hľadať je druhým filmom venovaným prípadu sexuálneho zneužívania spáchaného duchovenstvom v Poľsku. Oba filmy nakrútili bratia Tomasz a Marek Sekielskí.

Ich prvý, vlaňajší film Just Don’t Tell Anyone, sa začal v Poľsku, kde neexistuje vyššia morálna autorita ako katolícka cirkev a jej duchovná, vášnivá diskusia a veľká zodpovednosť.

READ  Sudán pozýva Egypt, Etiópiu na trojstranné rozhovory s cieľom prediskutovať „možné možnosti“ obnovenia rozhovorov GERD - Politika - Egypt

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close