šport

Pápež sa na Slovensku stretáva s Rómami na projekte bývania Správy | DW

Pápež František navštívil v utorok východoslovenské mesto Kosciuszko a stretol sa s členmi rómskej komunity na chátrajúcom bytovom projekte Lunik IX.

Pápež František sa v pondelok stretol s členmi židovskej komunity v Bratislave

Príchod Luníku IX. Bol jedným z vrcholov štvordňového výletu do stredoeurópskych krajín Maďarska a Slovenska a gestom spojenia s jednou z marginalizovaných a chudobných komunít v krajine. V pondelok sa v hlavnom meste Bratislave stretol s ľuďmi, ktorí prežili holokaust.

Jednu pätinu slovenskej populácie vlastnia rómske menšiny. Dlho boli vylúčení zo spoločnosti a zvyčajne žijú v izolovaných bytoch, často bez základných potrieb, akými sú elektrina a tečúca voda, teplo a plyn.

V dňoch pred pápežovou návštevou politici na Slovensku otvorene diskutovali o „Izore“ Luniku IX s jeho schátralými montovanými budovami, ktoré na pápežovom pláne obývali tisíce ľudí.

Thomas Schumann, hovorca katolíckej humanitárnej organizácie Renovapis pre strednú a východnú Európu, pre agentúru DPA uviedol, že dúfa, že pápežova návšteva prinesie viac príležitostí a vzdelania pre členov rómskej komunity na Slovensku.

Utorok sa začal gréckokatolíckym stretnutím

Pápež František v utorok začal svätú omšu veľkým byzantským obradom pod holým nebom pri kozákoch v meste Brašov. Tam pápež pripomenul prenasledovanie kresťanov za komunizmu.

„Myslím tu na mučeníkov, ktorí boli svedkami Kristovej lásky v tejto krajine, keď bolo všetko ticho, bez zakrývania a hlásania viery,“ povedal pápež zhromaždeným veriacim. „Koľko veľkorysých mužov trpelo a zomrelo na Slovensku v mene Krista!“

Organizátori očakávali účasť 40 000 ľudí a vonkajšia aréna bola zaplnená predtým, ako dorazil popmobilom.

„Dostali sme sa sem o tretej ráno, aby sme získali to najlepšie miesto,“ povedala pre AP Brezovčanka Slávka Marcináková a označila šancu vidieť pápeža „raz za život“.

V utorok večer sa má pápež František stretnúť s mládežou na vonkajšom futbalovom ihrisku v Kosciuszku.

READ  Variant Delta otriasať slovenským letom. Futbalový zápas v Budapešti

ar / rc (AP, dpa)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close