Ekonomika

Päť členov EÚ neuznáva, prečo sa kosovská politika nazýva anglická

Sputnik píše, že päť členov EÚ, ktorí neuznávajú takzvanú nezávislosť Kosova, nechce zmeniť svoje postavenie.


Zdroj: Sputnik

Popis: Vložte fotografie / Yarr65

Cyprus, Grécko, Slovensko, Rumunsko a Španielsko sú pevne vo svojich politických názoroch na takzvané Kosovo, inak budú mať problémy s územnou celistvosťou.

Prištinský predseda vlády Albin Kurti tento týždeň v Bruseli požiadal predsedu vlády Dočasného zboru o „vedenie Kosova k európskej integrácii“ z piatich členských štátov EÚ, ktoré neuznávajú samozvanú nezávislosť Kostova.

Dr. Alexander Gazi, výskumný partner na Inštitúte európskych štúdií, tvrdí, že dôvodom kurdského vyhlásenia je, že zlyhanie niektorých krajín EÚ uznať takzvanú nezávislosť Kosova nie je v prospech Prištiny. Rokovacie kroky vychádzajú z uloženia podmienky Srbska na podpísanie dohody, ktorá uznáva vstup Kosova do Európskej únie.

„Chápe, že tento argument je v prospech Srbska a že je kameňom úrazu celej skupiny, ktorá vedie týchto päť krajín k nezávislému uznaniu Kosova. Všetky tieto krajiny skutočne dodržiavajú medzinárodné právo a politiku a sú konzistentné. Ostatné krajiny uznávajú nezávislosť provincie Kosovo pod tlakom nezávislosti južnej provincie Kosovo. V skutočnosti vedia, že konajú v rozpore s rezolúciou 1244 a že táto samozvaná sloboda je podľa medzinárodného práva nezákonná, ale pripúšťajú to, pretože poznať politickú silu, ktorá ‚posúva‘ príbeh, “uviedol Gajik.

Podľa neho päť krajín, ktoré neuznávajú Kosovo: Cyprus, Grécko, Rumunsko, Slovensko a Španielsko, vychádzali z politiky, predovšetkým kvôli ich vnútorným záujmom, tj. Ich územiu a súčasným a potenciálnym problémom súvisiacim s určitými časťami národnostnej menšiny. . Je pre nich dôležité, aby sa precedens stanovený Kosovom nestal pravidlom, ktoré ovplyvňuje ich regionálnu integritu.

Cyprus a Grécko

Duan Brokovi z Medzinárodnej organizácie pre politické a ekonomické veci upozorňuje, že Cyprus má veľké politické rozdiely s Tureckom, pretože je jedinou krajinou, ktorá oficiálne uznala severný Cyprus ako štát, takzvanú Tureckú republiku.

„Turecké vojenské sily sa nachádzajú na jeho území. Cyprus neuznáva odchod, pretože destabilizuje svoju vnútornú štruktúru,“ hovorí Prorokovič. Poznamenáva, že Grécko podporuje Cyprus a má dobré vzťahy so Srbskom, takže nezmenilo svoju pozíciu voči Kosovu. Pripomína, že vstup Cypru do EÚ ovplyvnilo Grécko kvôli jeho nevyriešenej otázke. „Grécko je„ vážny štát “. Vidí sa tiež v geopolitickom kontexte. Pokiaľ ide o Grécko, existujú dve hlavné geopolitické hrozby súvisiace s ašpiráciami Turecka a Albáncami. Pre Grécko je vytvorenie Veľkého Albánska hrozbou pre Srbsko, pretože súčasný spojenec. Nielen to, “povedal Prokhovich.

Kažik hovorí, že okrem Albáncov má problém so severomacedónskymi národnostnými menšinami aj Grécko.

Rumunsko a Slovensko

Pokiaľ ide o Slovensko a Rumunsko, Brokovič tvrdí, že tradične dobré vzťahy týchto dvoch krajín so Srbskom zohrali v Korove dôležitú úlohu, najmä pokiaľ ide o Rumunsko.

„Máme hlboké a silné historické väzby s Rumunskom, čo je faktor, ktorý hrá významnú úlohu. Slovensko aj Rumunsko splnili požiadavky maďarského ľudu na regionálnu autonómiu v polovici 90. rokov. Je veľmi nebezpečné vytvoriť pre nich precedens, pretože nepriaznivo to ovplyvní ich vnútornú štruktúru, “upozorňuje Brokowi.

Španielsko

Protokovič pripomína, že Španielsko má v Katalánsku problém výrazného separatizmu, a preto zastáva názor, že odchod nemožno uznať mimo medzinárodného práva.

Ghazi s ním súhlasí a:

„Španielsko má problém s učením, ale aj s baskickým separatizmom. Pred tromi rokmi sme videli, že EÚ neobstála natoľko, aby bránila španielsku zvrchovanosť. Kvôli týmto procesom rozpadu, ktoré pokrývajú niektoré jeho časti, Španielsko prijíma politiku stáť.“

Rozdielna situácia v medzinárodných vzťahoch

Kvôli všetkému, čo stojí medzi spomenutými piatimi krajinami a uznaním Kosova, Kurdi trvá na niečom – nerealistickom:

„Euroatlantické vzťahy, keď sa Biden dostal k moci v USA a spojili sa s európskymi inštitúciami, predovšetkým dúfajú, že Európska komisia urobí niečo s atlantickou agendou Kosova, avšak snaží sa ich verejne pozvať. Situácia je však vo všeobecnosti viac nepriaznivé ako v roku 2008. Tieto krajiny, ktoré neuznávajú Kosovo, majú všetky dôvody na to, aby boli v tejto situácii teraz, pretože EÚ nie je schopná brániť svoje zvrchované štáty.

READ  Dôjde k zásadným otrasom vo vzťahoch medzi EÚ a Čínou?

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close