Hlavné správy

Peking Pobaltská Európa Guyana Slovensko Vzťahy medzi Taiwanom a Litvou sa darí aj napriek čínskemu tlaku

Ostrov suverénnych ostrovov v utorok vyhlásil, že Taiwan si vymení zastupiteľské kancelárie s Litvou, čo je pod neustálym tlakom zlom v zahraničných čínskych vzťahoch.

Ostrovné ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že úrady sa budú usilovať o zlepšenie ekonomických a obchodných väzieb a spoluprácu v rôznych oblastiach.

Úrad bude mať skôr názov Taiwan ako „čínsky Tchaj-pej“, ktorý sa používa v iných krajinách, aby sa zabránilo urážke Pekingu, ktorý si ostrov nárokuje ako svoje územie bez práva na diplomatické uznanie.

„Taiwanské a litovské vlády sa po intenzívnych rokovaniach vzájomne dohodli, že čoskoro zriadia zastúpenie v litovskom hlavnom meste Vilnius,“ uviedol taiwanský minister zahraničia Joseph Wu.

„Názov zastupiteľského úradu je„ Taiwanský zastupiteľský úrad v Litve “. Ministerstvo zahraničných vecí aktívne pracuje na dohodách, “uviedol Wu.

Prvé zámorské zastúpenie Taiwanu bolo založené v Somalilande v roku 2020 a nesie meno Taiwan. Aj keď čínsky tlak znížil počet formálnych diplomatických spojencov na ostrov iba na 15, udržiava neformálne vzťahy so všetkými kľúčovými krajinami prostredníctvom praktických veľvyslanectiev.

Wu uviedol, že Litva zriadi svoju kanceláriu na Taiwane na jeseň.

„Preto dúfam, že sa posilní hospodárska a obchodná výmena Taiwanu a Litvy, spolupráca v rôznych oblastiach, ako aj medziľudské priateľstvá na geografické vzdialenosti,“ uviedol Wu.

Taiwan naposledy založil zastúpenie v Európe v roku 2003 v Bratislave na Slovensku.

Čína využíva svoj diplomatický a ekonomický potenciál na to, aby prenasledovala formálnych taiwanských diplomatických spojencov a zabránila alebo obmedzila neoficiálne vzťahy medzi ostrovom a zahraničím. Guyana vo februári pod tlakom Číny zrušila povolenie na otvorenie obchodnej a investičnej kancelárie v Južnej Amerike.

V utorok v Pekingu hovorca kabinetu pre záležitosti Taiwanu Xu Fenglian na sociálnych sieťach uviedol, že Čína „naliehala na Litvu, aby dodržiavala čínsku politiku a aby nevysielala zlé signály silám stojacim za nezávislosť Taiwanu“.

READ  Slovensko začína nasadzovať systém protivzdušnej obrany Patriot

Xu nespomenul nijaké odvetné kroky Číny, nehovoril však nič o tom, že tchajwanská vláda vedená Demokratickou pokrokovou stranou „nezmení skutočnosť, že Taiwan je súčasťou Číny“.

Taiwan sa dlhodobo usiluje o užšie vzťahy s pobaltskými štátmi, pričom sa odvoláva na svoje minulé skúsenosti pod nadvládou diktátora a prijíma rozmanité demokratické a liberálne hodnoty.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close