Svet

Pelosi sa stretáva s taiwanským prezidentom: Najnovšie správy

dlh…Ann Wang/Reuters

Hovorkyňa Nancy Pelosiová sa v stredu ráno stretla s taiwanskou prezidentkou Tsai Ing-wen.

Po stretnutí so zákonodarcami sa pani Pelosiová stretla s pani Tsai v prezidentskej kancelárii v centre Taipei. Stretnutie medzi nimi bolo odvysielané v priamom televíznom prenose, čím sa vymanilo z tajomstva okolo návštevy.

„Dnešný svet stojí pred voľbou medzi demokraciou a autokraciou,“ povedala Pelosiová. „Záväzok Ameriky chrániť demokraciu na Taiwane a na celom svete zostáva pevný.“

Očakáva sa, že pani Pelosiová bude v stredu popoludní pred odletom rokovať s niekoľkými lídrami v oblasti ľudských práv, čo je v Číne vnímané ako hanba.

Celá cesta sa odohráva na pozadí čoraz ostrejších varovaní z Číny, ktorá si nárokuje Taiwan ako svoje územie. Ostro odsúdilo návštevu rečníka, odvetou plánov na vojenské cvičenia v blízkosti Taiwanu.

Hoci plánovanie cesty bolo zahalené rúškom tajomstva, jeho doterajšie pôsobenie na Taiwane charakterizovala slávnostná atmosféra. Prišiel na živé video, rozžiaril pozdravy v najvyššej budove Tchaj-pej a na zhromaždenia priaznivcov a demonštrantov pred jeho hotelom.

Nálada pokračovala aj v stredu ráno, keď pani Pelosiová dorazila do taiwanského zákonodarného zboru s policajným sprievodom, aby sa stretla s hŕstkou popredných taiwanských zákonodarcov. Na jednej strane budovy skupina priaznivcov držala transparenty, ktoré ju vítali. Na druhej strane dav pročínskych demonštrantov držal transparenty, ktoré ho obviňovali z toho, že je „podpaľač“ a zasahuje do vnútorných záležitostí Číny.

Reakcia Číny na to bola tvrdá. Krátko po tom, čo jeho lietadlo pristálo v hlavnom meste Tchaj-pej, čínski diplomati vyhlásili, že návšteva „vážne podkopáva“ suverenitu Číny a čínsko-americké vzťahy. Kancelária pre záležitosti Taiwanu Čínskej komunistickej strany uviedla, že akýkoľvek pokus požadovať nezávislosť Taiwanu by bol „rozbitý mocnou silou čínskeho ľudu“.

READ  Čo je očkovací pas?

Peking rýchlo zaviedol sériu represívnych ekonomických krokov vrátane pozastavenia vývozu prírodného piesku na Taiwan.

Čínska armáda ohlásila nácvik ostrej streľby pri zásahoch do teritoriálnych vôd Taiwanu, pričom štátna tlačová agentúra varovala lode a lietadlá z „bezpečnostných dôvodov“.

Tvrdenia a vojenské pózovanie hrozilo, že zvýšia napätie medzi USA a Čínou v súvislosti s Taiwanom, samosprávnou ostrovnou demokraciou. Najmä cvičenie zasahovania do vlastných teritoriálnych vôd Taiwanu vytvorilo novú fázu podobnú kríze v rokoch 1995 a 1996, keď sa na Taiwane konali prvé demokratické voľby.

Počas svojho pobytu na ostrove Mrs. Pelosi sa má zúčastniť recepcie v penzióne v Taipei. Historická vládna budova Používa sa na diplomatické recepcie a návštevu Národného múzea ľudských práv, v ktorom sú uložené dokumenty o demokratickej histórii Taiwanu.

Počas ranného stretnutia s taiwanskými zákonodarcami pani Pelosiová podľa poslanca Lo Chih-cheng, ktorý sa zúčastnil na stretnutí, ocenila výsledky Taiwanu v oblasti boja proti Covid-19, ľudským právam a klimatickým problémom.

„Pod hrozbami a varovaniami Číny jeho návšteva ukazuje, že Spojené štáty nepodľahnú čínskemu zastrašovaniu a sú odhodlané stáť pri Taiwane,“ povedal. „Rozhodol sa postaviť za spojencov demokracie.“

Niektorí na Taiwane povedali, že sa obávajú toho, čo môže Čína urobiť po odchode pani Pelosiovej. Ohlásené vojenské cvičenia sa väčšinou konajú od štvrtka do nedele.

Zatiaľ čo analytici uviedli, že cvičenia sa zdajú byť signálnym cvičením na preukázanie sily doma aj v zahraničí, varovali, že náhodné stretnutie sa môže v rýchlo sa meniacej situácii vymknúť kontrole. Analytici uviedli, že vojenské cvičenia by mohli dočasne zablokovať prístup do niektorých komerčných námorných trás a taiwanských prístavov.

Rovnako nie je jasné, ako na testy zareaguje americká armáda. Počas krízy pred 26 rokmi vyslali USA cez Taiwanský prieliv skupinu lietadlových lodí. V posledných mesiacoch Čína tvrdo oznámila, že kontroluje niektoré z najrušnejších námorných trás na svete, čím vytvorila potenciálnu prekážku pre USA, aby cez ňu posielali vojnové lode.

READ  Iniest Videre: V Lotyšsku a na celom svete sme stále pod vplyvom paktu Hitlera a Stalina

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close