Ekonomika

Peňažná sloboda Spojeného kráľovstva preceňovaná a euro vysoko – The Irish Times

Po poslednom záchvate dlhovej krízy eurozóny – gréckom strete s jednotnou menou v lete 2015 – sa kolega stavil, že euro stratí v priebehu desaťročia minimálne jedného člena. Doteraz to bolo úplne naopak: vstupom Chorvátska začiatkom nového roka menová únia získala jedného člena.

Tá gravitácia nie je jednorazová. Všimnite si, že počas najhorších rokov pre menovú úniu jeden pobaltský štát za druhým pokračoval a pripojil sa.

Bulharsko bude nepochybne ďalším v poradí, ktorému bude čoskoro umožnené prijať euro. (Mnohé menšie, chudobnejšie európske jurisdikcie tiež používajú euro buď prostredníctvom jednostranného prijatia, alebo v dôsledku neformálnej euroizácie súkromného sektora.)

Dalo by sa povedať, že tu nie je nič vidieť – bolo by prekvapujúce, keby sa malé otvorené ekonomiky nechceli podieľať na tvorbe menovej politiky meny, ktorá dominuje ich obchodným vzťahom.

Ale vzhľadom na to, že euro je vo svojej súčasnej podobe odsúdené na neúspech – najmä medzi anglo-americkými ekonómami – je načase zamyslieť sa nad jeho nedávnym rozšírením. Staré pochybnosti sú čoraz nereálnejšie, zatiaľ čo zmeny v fungovaní peňazí hovoria o výhodách eura.

V posledných rokoch sa menová „sloboda“ v zmysle mať vlastnú plávajúcu menu stala – alebo by mala byť – oveľa jasnejšou.

Medzitým sú prínosy menovej integrácie zdôraznené európskou krízou cien energií. Zoberme si Slovensko. Áno, s podobne vysokou infláciou musí zápasiť aj u susedov, ktorí nie sú v eurách

Výhodou je, že znehodnocujúca sa mena môže negatívne šoky kompenzovať zvýšením exportu. Ako ukázal pokles libry v roku 2016 po referende v Británii o EÚ, vo svete dlhých a zložitých cezhraničných dodávateľských reťazcov môže znehodnotenie ochudobniť vašich ľudí zvýšením cien dovozu, pričom nezostane žiadny stimul pre objemy vývozu.

READ  Thajsko otvára hranice pre turistov zo 17 krajín

Medzitým sú prínosy menovej integrácie zdôraznené európskou krízou cien energií. Zoberme si Slovensko. Áno, musí bojovať s podobne vysokou infláciou v porovnaní so susedmi, ktorí nie sú v eurách.

Ale zatiaľ čo Česká republika a Poľsko majú oveľa nižšie úrokové sadzby (sadzba Európskej centrálnej banky (ECB) 2,5 percenta), náklady na pôžičky sú takmer trikrát vyššie, teda v Maďarsku 13 percent.

Vízia do roku 2023

V globálnej ekonomike, ktorej rytmus je stále daný finančným cyklom USA, záleží na mierke a iba menová únia eurozóny dáva ECB nezávislosť od americkej centrálnej banky.

Po druhé, teraz je ľahšie vnímať zraniteľnosť, ktorá sa objavila počas krízy eurozóny, ako typ krízy, ktorá by mohla postihnúť kohokoľvek, vrátane ekonomík s voľne plávajúcimi menami, a nie ako slabosť eura sui generis.

Taliansko je krajinou, o ktorej si veria, že kombinácia vysokého dlhu a nízkeho rastu by mala v konečnom dôsledku znamenať zánik eura. Minulé leto to však nebolo Taliansko, ale nová populistická vláda Spojeného kráľovstva, ktorá zle zasiahla trhy bezohľadnou tvorbou politiky. Nakoniec musela zasiahnuť Bank of England (BoE), aby kontrolovala výnosy štátnych dlhopisov.

Hoci ECB môže byť v tomto smere stále testovaná, má tú výhodu, že je nezávislejšia od svojich politických pánov ako ktorákoľvek národná centrálna banka.

BoE má viac dôvodov obávať sa obvinení z menového financovania – ktoré rada popiera – ktoré skomplikovalo jej posolstvo, keď v najnovšom období a jesennej panike na trhu prešla z predaja prasničiek na ich nákup. ECB naopak minulé leto zriadila stály nástroj na riešenie podobných udalostí s malou kontroverziou.

Oficiálne je digitálne euro len v štádiu prieskumu. Politicky to však dospelo do bodu, z ktorého niet návratu. Po Chorvátsku si budúci účastníci menovej únie užijú vyjednávanie sofistikovanej digitálnej meny.

To všetko naznačuje, že euro sa časom stane atraktívnejším, ak nie ešte viac. Príťažlivosť rôznych mien sa ďalej zmení tým, ako sa im podarí ďalší veľký skok v centrálnom bankovníctve: zavedenie oficiálnej digitálnej meny.

READ  30 rokov väzenia za nezaplatenie daní

Doteraz to dosiahli iba okrajové ekonomiky, ako sú Bahamy a Nigéria, hoci Čína sa zjavne pripravuje na rozšírenie digitálneho renminbi, s ktorým experimentuje.

V bohatých ekonomikách sa však ECB rýchlo dostala do popredia. Po kroku Facebooku vytvoriť súkromný globálny digitálny platobný systém v roku 2019 sa ministri financií postavili defenzívne za digitálne euro. Ich podporu však teraz posilňujú obchodné príležitosti v ekonomike s bezpečnými „programovateľnými“ peniazmi.

Oficiálne je digitálne euro len v štádiu prieskumu. Politicky to však dospelo do bodu, z ktorého niet návratu. Po Chorvátsku si budúci účastníci menovej únie užijú vyjednávanie sofistikovanej digitálnej meny. —Copyright The Financial Times Limited 2023

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close