Svet

Perie, ktoré bráni vývozu malajzijskej hydiny – ekonomike

AFP

Kuala Lumpur, Malajzia
Streda 25. mája 2022

2022-05-25
11:15

e16ff64e7ec29b41741491223147bb3
2
ekonomika
Malajzia, Hydina, Zákaz vývozu, Singapur, Obchod, Indonézia, ASEAN
zadarmo

Krok Malajzie obmedziť rastúci export hydiny s cieľom obmedziť rastúce ceny a bojovať proti domácemu nedostatku v utorok varoval susedný Singapur pred prerušením dodávok.

Krajina juhovýchodnej Ázie je najnovšou krajinou, ktorá obmedzila vývoz potravín po tom, čo India zakázala vývoz pšenice a Indonézia pozastavila vývoz palmového oleja.

Premiér Ismail Sabri Yacoub v pondelok neskoro večer oznámil, že vývoz 3,6 milióna kurčiat mesačne bude pozastavený, „kým sa ceny a ponuka nestabilizujú“ od 1. júna.

„Vládu znepokojuje rast cien a súčasná (nízka) ponuka hydiny,“ uviedol vo vyhlásení.

Tento krok nasleduje po rastúcich sťažnostiach v Malajzii, ale vyvolal znepokojenie v Singapure, malom mestskom štáte, ktorý sa vo veľkej miere spolieha na potraviny svojich susedov.

Jedna tretina singapurského dovozu kurčiat pochádzala z Malajzie v roku 2021, podľa mestskej štátnej potravinovej agentúry.

Agentúra varovala pred „dočasným prerušením dodávok studenej hydiny“, ale uviedla, že spolupracuje s dovozcami na znížení dopadu.

„Odporúčame spotrebiteľom, aby kupovali len to, čo potrebujú,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Varovala, že niektoré obchody s kuracím mäsom na nových komoditných trhoch v Singapure budú v dôsledku zákazu dočasne zatvorené. CNA Nahlásené.

Malajzia tiež vyváža hydinu na trhy vrátane Thajska, Japonska a Hongkongu.

Ismail Sabri uviedol, že okrem obmedzenia vývozu sa Malajzia snaží zvýšiť zásoby hydiny, zrušila niektoré dovozné povolenia a prisľúbila, že obvinenia z fixovania cien budú prešetrené.

Celková inflácia sa v marci zvýšila na 2,2 percenta, zatiaľ čo inflácia potravín vzrástla na 4 percentá.

Obavy z potravinovej neistoty celosvetovo rastú v súvislosti so zmenou klímy a ruskou inváziou na Ukrajinu a Svetová banka tento mesiac varovala, že zvyšovanie cien môže mať „katastrofické následky“.

READ  Kongres čínskej strany: Si Ťin-pching prevezme moc na tretie funkčné obdobie, prezrádzajú najvyšší predstavitelia


Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close