svet

Pes je miláčik a nie jedlo. Čínske ministerstvo prišlo pred tradičným sviatkom so zmenami

Nové ministerstvo kultúry sa snaží prísnejšie regulovať obchod s divými zvieratami novými smernicami. Podľa portálu Južná Čína Morning Post klasifikuje sedemnásť nových druhov klasických hospodárskych zvierat vrátane ošípaných, oviec, hydiny a tiav.

Pridáva ďalších šestnásť „špeciálnych druhov“, napríklad pštrosy, bažanty a líšky.

Tieto druhy patria do jurisdikcie zákona o hospodárskych zvieratách, čo umožňuje legálne ich chovať na mäso, vlnu alebo kožušinu.

Psy by sa nemali jesť

Aj keď ministerstvo poľnohospodárstva podľa svojho vyjadrenia naďalej pozná názor verejnosti na uvedené zoznamy živočíšnych druhov, podľa doterajších výsledkov väčšina populácie nechce psy chcieť sú zahrnuté v dobytku.

„Máme dlhú históriu domestikácie psov. V minulosti sa používali na ochranu domov, poľovníctva alebo chovu. Teraz sa chovajú ako miláčikovia, ale tiež hľadajú chýbajúcich alebo pomáhajú tiež majú oveľa bližšie spojenie s ľuďmi. ““ uviedlo ministerstvo vo svojom stanovisku.

„Zároveň si musíme uvedomiť, že ľudia sú čoraz viac civilizovaní a že ich stravovacie návyky sa menia rovnako ako tradičné zvyky psov,“ dodávané stanicou.

Reprodukčná licencia

Výbor SCMP však zdôrazňuje, že nariadenie výslovne nezakazuje konzumáciu psov ani držanie týchto zvierat na mäso. Vďaka tomu mohol obchod so psami vstúpiť do akejsi legálnej šedej oblasti.

Zároveň však ľudia, ktorí chcú chovať psy z iných dôvodov, ako sú spoločenské zvieratá, napríklad pracovné zvieratá, musia získať povolenie od príslušných miestnych orgánov.

Reklasifikácia je ďalším krokom v boji proti obchodu s voľne žijúcimi živočíchmi a rastlinami po rozšírení novej pandémie koronavírusov.

Obmedzenia ako boj proti pandémii

Podľa mnohých odborníkov infikovalo ľudí na jednom z trhov Wuhan. Netopiere sa považujú za príčinu choroby.

Odvtedy Čína zakazuje obchod s voľne žijúcimi živočíchmi a rastlinami a niektoré mestá si následne vyvinuli vlastné opatrenia.

Napríklad mesto Shenzhen v južnej Číne minulý mesiac úplne zakázalo jesť psy ako súčasť klauzuly o divočine, ktorá obsahovala aj zoznam zvierat, ktoré môžu jesť.

Podľa výboru SCMP nie je jasné, ako bude Čína uplatňovať tieto nariadenia. Podľa stránky nemá dostatočne konkrétne zákony o násilí na zvieratách, vďaka ktorým by ľudia mohli naďalej legálne zabíjať psov.

Ľudia už nechcú mäso psov

Humane Society International (HSI) odhaduje, že Číňania zabíjajú ročne asi desať miliónov psov kvôli svojmu mäsu.

„Tieto nariadenia sú pre čínske mestá vynikajúcou príležitosťou na ich dodržiavanie a ochranu psov a mačiek pred bitúnkami.“ uviedol hovorca spoločnosti Wendy Higgins.

Podľa prieskumu HSI z roku 2016 väčšina Číňanov už nepodporuje jesť mäso psov. Okolo 64 percent Číňanov hlasovalo za definitívne zrušenie slávneho tradičného festivalu psov v Yuline. Viac ako polovica opýtaných uviedla, že obchod s mäsom pre psov by sa mal úplne zakázať.

(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close