Hlavné správy

Peter Beckerick: Slovenský lojalista sa chce dostať z vysokého miesta | Slovensko

Tento článok je súčasťou siete Guardian’s Network of Euro 2020 Experts, čo je spolupráca medzi niektorými z najlepších mediálnych organizácií v 24 krajinách. Theguardian.com spúšťa ukážky z oboch krajín každý deň na začiatku súťaže, ktorá sa začína 11. júna.

V decembri 2006 sa zdalo, že 20-ročný pravý obranca Slovenska Peter Bekrak ešte dlho cestoval pred významnými medzinárodnými turnajmi a potom bol vypredaný v Bundeslige.

Keďže Slovensko zvíťazilo 2: 1, MSK Jilina Youth predstavuje medzinárodné publikum v Abú Zabí pred 1000 divákmi proti Spojeným arabským emirátom. Pre slovenskú stranu to bolo stredoveké obdobie. Rok po prehre play-off majstrovstiev sveta so Španielskom 5: 1 prešlo Slovensko generačným posunom.

Vedieť ju musel novovymenovaný reprezentačný tréner John Gossian. Po neúspešnom začiatku kvalifikácie o postup na Euro 2008 dostal Gossian, bývalý československý reprezentant, ktorý hrával v Nemecku, ponuku na vytvorenie nového tímu.

V mnohých hrách sa jednoducho zlepšil. V Abú Zabí to bolo tak: niektorí hráči už nikdy nehrali za národný tím. Existuje však Begaric. Doteraz vyhral 99 čiapok a dva a pol roka po tom, čo odohral pamätný zápas proti Spojeným arabským emirátom, oslavuje s Wolfsburgom zisk bundesligového titulu.

„Dali mi túto úlohu: znovu vybudovať národný tím,“ zaspomínal si Gossian. „Ľudia boli trpezliví, príliš sme sa nestarali o výsledky. Nemôžete urobiť generačnú výmenu v jednej hre, alebo môžete všetkých vyhodiť zo šatne naraz.“ Poskytoval odrazový mostík k desaťročiu slovenčiny úspech.

Gossian bol vyradený z dôvodu nekvalifikácie na Euro 2008, predtým menoval slovenského FA Vladimíra Weissa SR, ktorý predtým priviedol Artemiu do skupinovej fázy Ligy majstrov. Slovensko sa pod Weissovým vedením zúčastnilo majstrovstiev sveta 2010, ktoré boli prvým veľkým turnajom v krajine od získania nezávislosti v roku 1993.

Slovensko si znovu získalo miesto v Juhoafrickej republike po výhre 1: 0 nad Poľskom na ľadovom ihrisku v Sorze, čo je pokročilá zostava s účasťou Beckericka. „Aj keď sme museli hrať so zlomenými nohami, narazili sme na túto hru s tým, že musíme byť úspešní,“ uviedol.

Beckerick hral na plný úväzok za Herthu Berlín v Bundeslige, kde pôsobil od roku 2009 a titul získal hneď vo svojej prvej sezóne vo Wolfsburgu. Foto: John-Philip Burman / City-Press GmbH / Getty Images

Aj keď nikdy nedosiahol slávu Homsika alebo bývalého stredného obrancu Liverpoolu Martina Schrtela, každý na Slovensku pozná jeho hodnotu. 15 rokov bol jediným moderným krídlom pre Slovensko. Keď sa teda ujal moci Weiss SR, bolo rozumné vybudovať tím okolo niekoho ako Beckerick. Chlapec z Jiliny je chlap, ktorý môže dôverovať trénerom. Preto ho fanúšikovia Herty Berlín vo svojom živote nazvali „Mr. Juverlesic“ (Mr. Trustworthy).

Pred rokom 2010 sa Slovensko neobjavilo na významnej scéne, ale Euro 2020 by bolo treťou významnou súťažou. Beckerick bol kľúčovým hráčom na majstrovstvách sveta 2010 a Euro 2016 a jeho vodcovské kvality sú dôležité aj toto leto.

Beckerick je úplný profesionál, ktorého miluje každý tréner. „Je trochu neurčitý, ale vždy dáva 100%,“ hovorí Weiss S.R. Keď Weissa nahradil John Cossack, ktorý viedol tím na Euro 2016, nebolo pochýb o tom, kto bude hrať správne. Beckerickova pozícia na boku zostáva rovnaká ako u Hamšíka. V šatni pôsobil vždy s pozitívnym vplyvom a nikdy sa nesprával ako hviezda. Keď slovenská verejnosť niekedy kritizovala národný tím, Beckerickovi sa často vyhýbali tvrdé slová: kvôli tomu, aký bol pracovitý a tichý.

To by mohlo niečo urobiť s jeho tvrdým štartom na Slovensku. Musel hrať miestnu ligu, zatiaľ čo mnoho talentovaných mladíkov vrátane Vladimíra Weissa mladšieho, Roberta Macka či Homšíka odišlo a potom pôsobil v slovenskej špičke za zahraničnými akademikmi. Begarick sa najskôr preslávil vo svojej vlastnej krajine.

Po návrate z dlhu v Dabnici si rýchlo zabezpečil miesto na strane Giliny, pričom sa už nikdy neobzeral späť, čo viedlo k slovenskému titulu v roku 2007. V januári 2009 ho Felix Magd upísal Wolfsburgu. Magath vtedy predpovedal, že má v Bundeslige „veľkú budúcnosť“. Neuvedomil by si, aké prorocké to bolo. Sezóna 2020-2021 je 13. sezónou Beckericka v nemeckej lige.

„Tie roky boli iné,“ povedal Slovensku Denník č Noviny. „S Wolfsburgom som vyhral bundesligový titul, hrali sme Ligu majstrov a postúpili do štvrťfinále Európskej ligy. V Herthe som mal pokojné sezóny, hrali sme aj Európsku ligu. Všetko prebehlo hladko, niektoré sezóny však boli ťažké . Dáva. “

Po odchode z Wolfsburgu nastúpil Beckerick na dlhodobú pôžičku do tureckého Kaiserisboru. Neskôr sa vrátil do Nemecka, aby navštívil Herthu.Pán je dôveryhodný“. Keďže jeho zmluva v Herthe vyprší koncom júna, nie je zatiaľ jasné, čo má v budúcnosti. Vo veku 34 rokov bol však toto leto vždy rovnako dôležitý ako dôvera Slovenska v tíme so Španielskom, Švédskom a Poľskom.

Ako naznačuje neuveriteľná podoba tímu za posledné dva roky, ďalší generačný prechod už prebieha. Na ľavej zadnej strane to nešlo správne, pretože Thomas Hoboken sa musel vrátiť z dôchodku. John Durika a Skrtel sú už 13 rokov spoľahlivými dvojčatami v strede obrany a zmiznú. Beckerick však hrá a fanúšikovia Slovenska vedia, že keď pôjde, nechá toho príliš veľa na to, aby naplnil topánky.

Píše Lucas Wraplick Denník č

Sledujte ho na Twitteri Uk Lucasvropilic

Kliknutím sem získate taktického sprievodcu Slovenskom.

READ  Pápež sa v septembri pripája na cestu Slovenska do Maďarska

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close